A podcast mindenki számára elérhető, de ehhez szükség van minél több olvasónk támogatására. Legyél te is rendszeres támogatónk ide kattintva!


VariVolt és VariWatt

A cikksorozat egy előző részében érintőleg foglalkoztunk már a VariVolt (azaz VV) és VariWatt (azaz VW) modokkal. Megismerkedtünk pár típussal, de mélyebben nem mentünk bele a lelki világukba. A kiindulás ugye az volt, hogy a kazánok sokszínűségével, a termékpaletta bővülésével egyre inkább változtak a felhasználók vape-elési szokásai is. Ami régen átlagos volt, az mára már kiment a divatból, a trendeket figyelve a 4-5 évvel ezelőtt használt porlasztó ellenállások a mai napra idejétmúltakká váltak (sajnos), és mindenki igen tág ellenállástartományok között használja a készülékét. Itt jött képbe, hogy szükségessé vált az olyan szabályozott készülékek térnyerése, melyeknél az elsőtől az utolsó slukkig szabályozott, állandó feszültség mellett élvezhettük új hobbinkat, és szabályozhattuk saját szájízünk szerint a feszültséget. Ennek volt itthoni “olcsó” hírnöke a Lavatube vagy a Smoke Vmax például, és amerikai nagytestvérük, a Provari. Itt már állítani tudtuk a feszültséget, így nem okozott gondot különböző ellenállású porlasztók használata, elég volt a feszültséget szabályozni, és ugyanazt az élményt kaptuk egy 1.5Ω ellenállású porlasztóval, mint egy 2,4Ω ellenállású testvérével.

Ezek a készülékek még “csak” feszültséget tudtak szabályozni. Miért is van erre szükség? Ohm törvénye az alapja mindennek! Nézzünk egy példát.

Van a fentiekben is említett 2 darab kazánunk. 1.5Ω és 2.4Ω az ellenállásuk.

Ohm törvényét ismerve, ami kimondja, hogy R=U/I megállapíthatjuk a következőt (4V cellafeszültséggel számolva):

I=4V/1.5Ω ⇒ 2,667A az átfolyó áram

És ha most kazánt cserélünk? Nézzük csak meg!

I=4V/2.4Ω ⇒ 1,667A az átfolyó áram

Ez még nem sokat mond, csak sejtésekre adhat okot. Ami segíthet ebben, az az elektromos munka (Watt).

A pillanatnyi teljesítmény: P=U*I

Ezt a két törvényt a matematika szabályai szerint egymásba is rendezhetjük, amivel sok hasznos dolgot kiszámíthatunk.

Mivel I=U/R és U=I*R, Ezeket behelyettesíthetjük a teljesítmény egyenletébe.

Tehát: P=U²/R és P=I²xR

Ebből kikalkulálhatjuk, hogy az 1.5Ω kazánunk esetében 10,666W munkát végzünk a tekerésünkön. És a 2.4Ω kazánnál? 4V-on hagyva a készüléket ez már csak 6.666W lesz.

Nem mondanak semmit a számok? Segítek! Nem ugyanazt az élményt fogod tapasztalni, mivel az egyik kazánon körülbelül a másik kazánnál 30%-al kevesebb munkát végez az átfolyó áram. Hogyan fogod ezt érezni? Ha neked a 2.4Ω ellenállású kazán komfortos, az 1.5Ω ellenállású kazán ugyanazon a feszültségen “hajtva” kellemetlen, kaparós érzést fog produkálni, TH-sabbnak érzed, sőt, lehet, hogy meg is égeted a tekerésed!

Ezért van értelme a VariVolt készüléknek. Amikor kicseréled a porlasztód, és feltekered az alacsonyabb ellenállásút, nincs más dolgod, mint a feszültséget is átállítani. Jelen példánál maradva kb 3.2V lesz az az érték 1.5Ω kazánnal, ami ugyanazt az áramerősséget fogja eredményezni a tekeréseden.

Nehézkes mi? Sokaknak az volt. Vagy megjegyeztek pár számot az emberek, vagy nem. Vagy elfelejtettek állítani, vagy nem. Ha elfelejtettek, az első slukk emlékeztette őket.

És ekkor született meg a VariWatt készülékcsalád

Mert hisz mi az amire törekedtünk? Állandó teljesítményen gőzölögni. Emlékszel még az egy bekezdéssel feljebb látható képletekre? Ez volt az, amivel felokosították a VW modokat, és így kivették a kezéből az embernek a számolgatás okozta tévedés lehetőségét, illetve elérték a tökéletes vape-elési élményt: mindegy volt a kazánod ellenállása. Ha kitapasztaltad, hogy neked a 8W a kellemes beállítás, ahol az ízek, a gőz és a TH harmóniában voltak, egyszer beállítottad, és többet nem nagyon kellett vele foglalkoznod. Kazáncsere? Semmi baj! A készülék kiszámolta (és ha esetleg ingadozott az ellenállás pár tizedet, azt is korrigálta), és utánállította a feszültséget. Ezeknél a készülékeknél csak azt kellett belőnünk, hány Watt fűtőteljesítményt kedvelünk, a kazán cseréjekor megváltozott ellenállásra a mod automatikusan reagált és Ohm törvénye alapján a kazánhoz igazította a feszültséget. Az első ilyen készülék az akkoriban a még szárnyait bontogató Evolv műhelyéből került ki és a Darwin nevet kapta a keresztségben. Kezdetben Kínában ezt olcsó PWM (Pulse Width Modulation) elektronikával utánozták, ahol valójában nem a feszültséget állította a készülék, hanem a konstans feszültséget “megszaggatta” mondjuk 33Hz-el. Minél több volt a megszakítás, annál alacsonyabb volt végül a teljesítmény a kazán oldalán.

PWM szabályzás
PWM szabályzás

Ahogyan a fenti gif is jól mutatja, a Vmax érték nem változik, mégis a Vavg 1.9V és 3V között mozog, a Vrms pedig 3.09V és 3.8V között. Mindennek a titka a kitöltés.

ZMAX-2Nem volt ez sem rossz, bár voltak, akik a jellegzetes “kobrázást” (“csörgést”) nem szerették. Megvolt a varázsa neki. 🙂 Tipikusan ilyen készülék volt a Smoktech ZMax, ahol az elfuserált kínai matekot Bleki rázta helyre a fejükben, és a második szériájuk már azt is tartalmazta. Ha valaki az első szériával találkozott, nem volt azzal sem semmi baj, csak tudni kellett, hogy a kijelző nem valós értéket mutat. 🙂

Hamar felismerték a kínai gyártók a potenciált, a Smoktech után megjelent a Kangside is az első Vamo-val. Hamarosan az oroszok is felzárkóztak a Svoemesto Semovar-ral, az Alexandr Innanov (alias Nivel) tervezte elektronika segítségével.

A fejlődés utolsó, jelenlegi foka (legalábbis a cikk írásakor) a hőmérséklet-korlátozás, ezzel egy későbbi írásban foglalkozunk, arról is órákat lehetne mesélni! A modok világa roppant változatos, a mostanában divatos készülékek zöme ebbe a kategóriába sorolható. Az utóbbi időben kissé ugyan elszaladt a ló a gyártókkal, tucatjával jelennek meg 100-150-200W-os készülékek is, ami első hallásra nem hangzik épeszű teljesítménynek (főleg ha belegondolunk, ez az energia mennyire sok), de egy későbbi fejezetben még visszatérünk erre is.

patreon_below_ad

Szerző: Charlie

Aktív vaper, a MOD-ok, tankkazánok és hatalmas gőzök szerelmese. Aktívan készíti 2 másik harcostársával a Párásító podcast című rádiónovellát. Szabadidejében (amiből nem sok van) erős autókat bámul, videókat vág, és végeláthatatlan kütyübuzériáját próbálja kielégíteni.

Ez is érdekelhet

Mi az a mod készülék?

Az elektromos cigaretta gyerekkorában, avagy jó 5-6 évvel ezelőtt szinte általános volt a cigaretta formára …

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Nem találtál választ? Tedd fel a kérdésed!

You will receive an email when your question will be answered.

+ = Verify Human or Spambot ?

Hűséges Hallgatók Figyelem!

Ha a kedvenc podcastunkat hallgatod, márpedig igen (hisz itt vagy), és úgy érzed, hogy “Végre egy podcast, ahol azzal foglalkoznak a srácok, ami engem érdekel!”, akkor itt az idő, hogy csatlakozz a Patreon különítményünkhöz! Segíts nekünk fedezni az előfizetésekre és a mikrofonokra költött pénzt, hogy életben tartsuk a show-t! 🎙️☕

Ne aggódj: ha nem tudsz támogatni bennünket, a podcast továbbra is ingyenes marad, mint egy baráti ölelés! 💚 Viszont ha támogatsz minket, exkluzív tartalmakkal háláljuk meg, mint például az élő podcast felvétel, ahol bepillantást nyerhetsz a furcsa podcast-készítői rituáléinkba, vagy adások után kötetlen beszélgetés keretében folytathatjuk egymás között! 🤫
Szóval, ha úgy érzed, hogy a világ boldogabb hely lenne egy kis extra podcast-tartalommal, akkor csatlakozz a Patreon-hoz és légy része a küldetésnek! 🌟
Köszönjük, hogy velünk vagy, még akkor is, ha csak a fülhallgatódon keresztül hallgatsz bennünket, és néha elmosolyodsz az adást hallgatva!

Subscribe NOW and get our interactive tutorial!

Sed ut perspiciatis unde omnis iste atus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem

Thank you for sending!

We already sent you
link
to interactive tutorial

Please check your email!