A podcast mindenki számára elérhető, de ehhez szükség van minél több olvasónk támogatására. Legyél te is rendszeres támogatónk ide kattintva!


Hon Lik és a Ruyan

Nagy általánosságban elmondható, hogy a modern elektronikus cigarettát Hon Lik kínai gyógyszerész találta fel 2003-ban. Ezért az elektronikus cigaretta gyártókról szóló sorozatunk is vele és az Ő cégcsoportjával kell hogy kezdődjön.

Előtte azért fussunk át gyorsan a történet előzményein

1930:  Az elektronikus cigarettára vonatkozó első dokumentált hivatkozás Joseph Robinson 1930-ban kapott szabadalma (benyújtva 1927-ben). Soha nem került kereskedelmi forgalomba, és nem teljesen világos, hogy létezett-e valaha prototípusa.

1960-as évek:  Herbert A. Gilbertnek tulajdonítják az első olyan eszköz létrehozását, amely nagyon hasonlít a modern e-cigarettára. 1965-ben kapott szabadalmat (1963-ban nyújtották be) és prototípusokat készített (valószínűleg soha nem tartalmazott nikotint), de nem sikerült azokat kereskedelmi forgalomba hozni. Ezt a kudarcot azoknak a vállalatoknak tulajdoníható, akik ahelyett hogy forgalomba hozták volna, inkább a szabadalom lejártát várták, bár nem világos, hogy annak akkoriban volt-e kereskedelmi potenciálja.

1979-80-as évek:  1979-től kezdődően Phil Ray, a számítógépek egyik úttörője, házi orvosával, Norman Jacobson-nal közösen készítette el az e-cigaretta első kereskedelmi forgalomba hozott változatát (amely valójában nem elektronikus; a nikotin elpárologtatásán alapult. ). Ők végezték az első ismert formális kutatást a nikotin-inhalálás területén. A termék forgalmazása a nagy kiskereskedő láncokhoz került. De a készülék soha nem lett egy bevált technológia a nikotin párologtatására. Jacobson a kudarcát annak tudta be, hogy eleve hibás volt az elképzelés. Ugyan az eszköz zsákutcának bizonyult, de a vape kifejezést neki köszönhetjük.

1990-es évek: A dohányipari vállalatok és egyes feltalálók a 20. században és a 2000-es évek elején számos szabadalmat nyújtottak be a nikotin inhaláló készülékekkel kapcsolatosan. Sokan a párologtatásra összpontosítottak, de néhányan meglehetősen hasonlóak voltak a modern e-cigarettákhoz. Az 1990-es években feltalált kémiai reakcióalapú rendszer még mindig fejlesztés alatt áll. A Reynolds hozta forgalomba az első HNB készüléket Eclipse néven, amelynek működése valahol a tiszta nikotin inhalátor és a hagyományos cigaretta közé esik. (Lásd még Philip Morris Accord- ját.) A modern e-cigarettához hasonlító termékek kutatói az 1990-es években a piaci megjelenésre kezdtek fókuszálni. Egy nagy amerikai dohányipari vállalat engedélyt kért az FDA-tól (amely akkor nem a dohánytermékeket, hanem a kábítószereket szabályozta), hogy saját e-cigaretta változatát forgalomba hozhassa. Az FDA elutasította a kérelmet, mivel az nem engedélyezett gyógyszeradagoló eszköz volt szerinte (kicsit ismerős álláspont). Ez magyarázhatja az e-cigaretta piacra dobására tett kísérletek eltűnését, bár ez a  történet meglehetősen homályos, és az amerikai döntés nem magyarázza teljes mértékben a technológia eltűnését, de jól mutatja a szabályozó hatóságok értetlenkedését.

Hon Lik, egy kínai gyógyszerész és feltaláló, aki ginzeng termékek kutatásával foglalkozott egy gyógyszerészeti cég fejlesztési részlegén. Hon abbahagyta a dohányzást, miután édesapja, aki szintén erős dohányos volt, tüdőrákban halt meg.  2001-ben vázolt fel egy nagyfrekvenciás, piezoelektromos, ultrahangos nikotin párologtató, elemes készüléket. Ezzel magyarázható hogy a korai leírások  így ábrázolják a szerkezetét, és nem úgy mint ahogy az a piaci forgalomba került. Ez a kialakítás füstszerű gőzt hoz létre. Hon sokat kísérletezett, végül az ellenállás-huzal fűtés alkalmazása jobb eredményeket hozott, és az eszköz így igazán kompakt méretű lett. Hon találmányát a dohányzás alternatívájának szánta, olyan embereken akart segíteni, mint amilyen az apja volt. Hon Lik a termékével kapcsolatban megjegyezte:

Olyan ez, mint az analóg kameráról a digitális fotózásra váltás.

A Ruyan e-szivart először Kínában dobták piacra 2004-ben

Hon Lik 2003-ban bejegyezte a szabadalmát a modern e-cigaretta kialakítására, ez lett az első olyan elektromos cigaretta termék, amely igazi piaci sikereket ért el.  Az e-cigarettát először 2004-ben vezették be a kínai belföldi piacra.  Számos változat került az Egyesült Államokba, amelyet főleg az interneten keresztül értékesítettek kis marketingcégek. Az e-cigaretta 2006-ban és 2007-ben lépett be az európai és az amerikai piacra.  A Honnak dolgozó vállalat, a Golden Dragon Holdings 2007 novemberében bejegyzett egy nemzetközi szabadalmat.

A társaság megváltoztatta nevét erre: Ruyan (如烟, szó szerint “mint a füst”) – majd ugyanabban a hónapban megkezdte termékeinek exportját. 

 Sok amerikai és kínai e-cigarettagyártó illegálisan másolta a terveit, ezért Hon nem kapott sok licensz díjat a találmányáért (bár egyes amerikai gyártók bíróságon kívüli egyezségekkel kompenzálták).  Ruyan később megváltoztatta cégnevét Dragonite International Limited névre.  A legtöbb e-cigaretta manapság akkumulátorral működő fűtőelemet használ, nem pedig a korábbi ultrahangos technológiát.


infografika
patreon_below_ad

Szerző: fifika

Az őskövületek egyike. Eredetileg laborinformatikus, de a méregkeveréstől a liquid keverésig hosszú és kalandos utat járt be. Közösségi típus, néha elnök, néha podkeszter, néha csak egy gőzler, de leginkább családtag. A wanker-bunker megalkotója, videói sokszor nem is az eszközökről hanem rólad szólnak. :) A humor az ő végső megoldása, a hülyeséggel vívott harcban.

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Nem találtál választ? Tedd fel a kérdésed!

You will receive an email when your question will be answered.

+ = Verify Human or Spambot ?

Hűséges Hallgatók Figyelem!

Ha a kedvenc podcastunkat hallgatod, márpedig igen (hisz itt vagy), és úgy érzed, hogy “Végre egy podcast, ahol azzal foglalkoznak a srácok, ami engem érdekel!”, akkor itt az idő, hogy csatlakozz a Patreon különítményünkhöz! Segíts nekünk fedezni az előfizetésekre és a mikrofonokra költött pénzt, hogy életben tartsuk a show-t! 🎙️☕

Ne aggódj: ha nem tudsz támogatni bennünket, a podcast továbbra is ingyenes marad, mint egy baráti ölelés! 💚 Viszont ha támogatsz minket, exkluzív tartalmakkal háláljuk meg, mint például az élő podcast felvétel, ahol bepillantást nyerhetsz a furcsa podcast-készítői rituáléinkba, vagy adások után kötetlen beszélgetés keretében folytathatjuk egymás között! 🤫
Szóval, ha úgy érzed, hogy a világ boldogabb hely lenne egy kis extra podcast-tartalommal, akkor csatlakozz a Patreon-hoz és légy része a küldetésnek! 🌟
Köszönjük, hogy velünk vagy, még akkor is, ha csak a fülhallgatódon keresztül hallgatsz bennünket, és néha elmosolyodsz az adást hallgatva!

Subscribe NOW and get our interactive tutorial!

Sed ut perspiciatis unde omnis iste atus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem

Thank you for sending!

We already sent you
link
to interactive tutorial

Please check your email!