Úgy látszik nem bírunk 2 óra alá bemenni az adásidővel. Lazázunk, filozofálunk, elemzünk, és meginvitálunk egy titokzatos negyedik lovagot is.
*helyesbítés: az 50. jubileumi adásra Pécsről a tortát Kelemen Péter barátunk küldte, mely kislányának keze munkáját dícséri!
Köszönjük!
Újdonságképp kiemelten 2 számunkra fontos link:
E-cigi Wikipédia A szindikátus színre lépJó szórakozást!
Párásító podcast Facebook csoport
Útjára indul a szindikátus
Elindítottuk Wiki rovatunkat
Olvasói kérdések
Laczkó Attila
Mesterséges kontra természetes aromák. Különbségek,előnyök,hátrányok?
Balogh Dávid
az eliquid viszkozitasanak es hajszalcsovesseg jelensegenek a vizsgalatat (kulonfele osszetetelu alapok eseten mutatott viselkedes) mennyire tartja a harom gracia ertelmes otletnek? Hatha iranymutato lehet a vivokozeg megvalasztasanal es a kanoc tomorsegenek beallitasanal. Javaslatok a kiserlettel kapcsolatban? Koszi!
Hevesi Kálmán
Engem egy dolog erdekelne: azok az aromak amik repesztik a plekszit mit muvelnek elegetve a szervezettel ill karosabbak e mint azok amik nem repesztik ?
Garamvölgyi Dénes
A VV/VW eszközök jobban “roncsolják” az akkut, mint a mechák? Mechába berakom a cellát, aztán lead, amennyit lead, de a VV/VW eszközök meg kitekerik belőlük az utolsó cseppeket is, illetve 4,2v fölé is mehetünk velünk. Logikusan úgy gondolnám, hogy ez kevésbé egészséges egy akkunak.
Bleki is be lett hívva, a témát kitárgyaladó, álljon itt (is) a válasza:
“A válasz részben a podcast-ben hallható, itt szeretném számokkal is leírni, hogy mi a pálya.
A mechanikus modnál nem vagy védve merítés ellen, TE magad vagy a védelem. Ha gyenge a gőz, akkut cserélsz. Ez azonban csak adott ellenállásértékkel fog működni. pl. 1.5 ohm, töltött akku, terhelés alatt 4.1V, cirka 11W teljesítmény. Merült állapotban (3V körül) 6W-ra csökken a teljesítmény, magyarán lófütty gőz nem jön a kazánból a kiindulási állapothoz képest. Ezt észleled, akkut cserélsz és gond egy szál se. Ilyen felhasználás esetén nincs baj. Ha subohm-ot használunk mechán, teli akkunál 3.8V-ra térdelünk 0.5 Ohm alatt, ami cirka 29W. Mivel az akku ilyen kis ellenállás esetén sokkal hamarabb merül és nagyobbat is térdel, könnyen túlmeríthető. Ugyanis még 3V alatt is simán 15W felett vagyunk teljesítményben, azaz még élvezhető. Nyilván minél kisebb az ellenállás, annál nagyobb a rizikófaktor. Egy VV készülék esetén ilyen nincs, két okból. Az akku feszültségét folyamatosan figyeli az elektronika, ha a küszöbérték alá csökken (általában 3-3.2V), a vas nem megy tovább. A túlterhelés ellen a legtöbb esetben úgy védekezünk, hogy az elektronikának van áramkorlátja, aminél többet nem hajlandó leadni, illetve adott ellenállásérték alatt nem tüzel. Egy VV készülék esetén a bemenő teljesítmény (akkuból kivett) és a kimenő teljesítmény kb. megegyezik, teljesen mindegy, hány ohm a kazán ellenállása. Ezért (is) tartom hülyeségnek a vari-modon subohmozást, csak az elektronika veszteségét növeli az ember. Példa: 1 ohm, 5.5V a kimeneten cirka 30W-ot jelent. Ha a mod 30W-ra van állítva, akkor az akkuból is ennyit fogunk kivenni. Ugyanekkora kell legyen aktuális terhelés alatti akkufeszültség és a belőle kivett áram szorzata a bemeneti oldalon, azaz ha az akksink letiltás közelében van (3V-on), az elektronika a fenti beállításon kb. 10A-rel fogja terhelni az akksit. A kimeneten 5.5A-t veszünk le 5.5V-tal, ami ugyanúgy 30W, mint a bemeneti 3V x 10A. Hogy az akkunak ne lehessen kinyomni a szemét, egyakkus VV modok esetén 50-60W szokott lenni a maximum beállítható teljesítmény, én 40W-nál maximálnám az akku egészsége érdekében. Azok a készülékek, amik ennél többet hirdetnek egy 18650 cellával, nem feltétlenül biztonságosak! (60W = 3V x 20A a bemeneten!) Mindemellett a mechanikus mindig kiadja, ami a csövön kifér, akkor is, ha kevesebbel is beérnéd. Egy 0.5 ohmos kazán esetén 29W megy rá egyből és simán elképzelhető, hogy 20W-on sokkal jobb lenne, így szükségtelenül terheli az ember az akkut.”
Frankó Attila
Kiknek, és miért lehet szüksége ilyen nagy teljesítményt leadó modokra? (Én 20 watt körül használom legfeljebb a modom, ezért nekem ez tájidegen jelenség)
Orbán Péter
Engem az érdekel, mennyire kell komolyan venni a szilikon tömítés kontra természetes aromák támadását, ha a tankon üvegpalást van? Főleg kanger kazánokat használok, amikben kivétel nélkül szilikon tömítés van, és az aroma gyártók felhívják a figyelmet, hogy a természetes (pl. citrus) aromák alkalmazása szilikon tömítéseknél nem ajánlott, mindenki saját felelősségére használja. A fórumokban, és kommentekben még nem találkoztam ezzel a problémával, csak a plexi palást repedésekkel, mattulásokkal.
Kun Balázs
Kérdés (bár lehet ez inkább Bleki asztala): “Régen” nagy divat volt a twisted/paralell/clapton/fenetudjamilyenelvetemült tekerések készítése. Érdekelne az esetleges gyakorlati haszna is ezeknek? Értem ez alatt, hogy én pl előszeretettel használok twisted 1,6-ot dual coil-ba, mert a mechán egy ohm ellenállás mellett tekeréskori könnyű kezelhetőséget, gyors felfűtést és számomra eddig a legjobb íz/gőz/th élményt kapok…
Heti videó(k)
Kultúra rovat
https://statlerandwaldorfandtheheckling.wordpress.com/2014/07/04/flashback-9/#more-536
Iratkozz fel iTunesban Iratkozz fel RSS-ben
Akik ezt az egészet elkövették (ABC rendben):
Bernárius Róbert
Ficsor Zoltán
Nagy Mátyás
+ Balogh Dávid
Ha szeretnél a témához hozzászólni, mindössze egy egyszerű regisztráció után várjuk a véleményed! Várjuk továbbá a kérdéseket, téma javaslatokat, amelyeket fel tudunk az elkövetkező adásokban dobni.