Újabb tank a gearbest kínálatából, ezúttal egy igazi monstrum, a Big Tank, mely a Big German klónjaként kíván magának utat törni, csak nem 130€, mindössze 21$. Vajon megéri az árát? Kidolgozását tekintve nem lehet okunk a panaszra. A menetek szépen kidolgozottak, nem sorjásak. A tömítések szépen zárnak, bár a plexi palást o gyűrűje úgy lógott összeszerelés előtt, mint tehénen a gatya, ennek ellenére nem eresztett. Egyetlen pont volt csak, ahol o gyűrű cserére szorult a készség, az pedig az 510 középérintkezője alatti tömítés. Sajnos a készlet ilyet nem tartalmazott, máshonnan kellett pótolni… Enélkül sajnos a kollektortartályból a felgyűlt liquid nem áll meg a tömítésnél, és lefolyik mellette, rá a mod készülék 510 csatlakozójába.
Technikai paraméterek
- Szabvány 510 csatlakozó
- Rozsdamentes acél
- 22 mm átmérő az 510 csatlakozónál
- Folyadékszabályzás
- Levegőszabályzás
- 2 db levegőlyuk a kazántérben
- 4 db lyuk a folyadékszállításhoz
A doboz tartalma
- Big Tank RTA
- drip tip
- plexi palást
- O gyűrű készlet
- csavarhúzó
- vatta (de minek?!)
- előre elkészített tekerések
- hernyócsavarok
- pót bekötő csavarok
- tekerősegéd
- imbuszkulcs
Beüzemelés
Nagyon egyszerű, több szenvedést várna az ember tőle, de nem! A készletben található apró rúd tekerősegédként funkcionál, egyik fele 2.5mm másik fele 3mm átmérővel rendelkezik. Jómagam a levegőlyukak óriási mérete miatt a 3mm átmérőt preferáltam, de érdemes kétszer is ellenőrizni ilyen esetben izzítás előtt, a középső rögzítőelem igen könnyen zárlatossá teheti ha hozzáér.
VISZONT! A készülék báziselemébe betekintve összeszerelés előtt láthatjuk, hogy csak 1 levegőlyuk és 2 léellátásért felelős lyuk van nyitva, a másik 3 lyukban 1-1 hernyócsavar található. Ezt vagy eltávolítjuk, vagy nem, attól függően, hogy single vagy dual coil tekeréssel szeretnénk beüzemelni. Tapasztalatom szerint mindkettő módon hatalmas gőzöket lehet (a megfelelő) tekeréssel kicsikarni belőle, viszont single tekeréssel értelemszerűen a liquid fogyásunk is csökken. Okosan ki van találva, mondhatni hülyebiztos, mivel 2 db fix léellátásért felelős lyuk van, ezek nem rendelkeznek menettel, így hernyócsavart sem tudunk belehajtani, nullára redukálva a liquid fogyásunkat. 😉
A tekerések pozíciójával is el lehet játszani. Ha fejjel lefelé tesszük be (tehát a bekötési pontok a tekerés legmagasabban lévő pontjai), akkor jóval zsírosabb, tejszerűbb a gőze. Ha normál módon tesszük be a tekerést, kicsivel több ízt kapunk, ki is térek rá miért nincs ennek jelentősége a gyakorlatban. A tekerés behelyezése után (a bekötési pontokkal is tudunk játszani, attól függően, hogy melyik pozíció esik kézre, és komfortos a behelyezéskor. A tekerősegédet a vájatokba behelyezzük, és a lábakat pofonegyszerűen a csavar alá feszítjük, majd a csavart meghúzzuk. Apró, de ötletes fejlesztés (az eredeti kazán fejlesztője részéről természetesen)! Ha ezzel készen vagyunk, a szokásos oxidálás és igazgatás következik, majd utána a vattázás.
A vatták behúzása után jómagam a báziselem szélétől kb 4-6mm hosszt hagytam, enyhén felborzoltam, és “lefűztem” az előzőleg behelyezett vattára (vagy simán a végét csipesszel megfogtam, és a liquidellátó lyuk fölté tuszkoltam, eligazgattam. És amit fentebb említettem: bár nem lett volna égető szükség rá, a két tekerés vattázása közötti részt is kitömtem 1-1 vattapamaccsal. Ezzel elértem, hogy a levegő útját direktté tettem, kizárólag a tekerésre mehetett, illetve mellette suhanhatott el, nem örvénylett feleslegesen a kazántérben (illetve a kazántér holtterét is piszokmód lecsökkentettem gyakorlatilag 0-ra vele). Ergo lett egy baromi jó ízvisszaadású kazánom.
Használat
Az első kb 10 perc után rájöttem, hogy teljesen felesleges a GG Ithakához hasonlatosan a liquid állítással szórakozni. Teljesen ki kell nyitni használat közben, és kész! Elzárni kizárólag a töltés idejére zártam el, de ez is roppant egyszerű és rutinná váló feladat volt. Napi 2-3 töltés után nem hibázik az ember. 😉
Töltésnél simán belecsorog a 7-8ml, de ne kapjunk vérszemet! Ha túltöltjük, csak azt fogjuk elérni, hogy olyan kicsi lesz a légrugónk, hogy miután kinyitjuk a töltés idejére elzárt liquid vájatokat, a felesleget ki fogja a kollektor felé tolni. Javasolnám, hogy a Kayfun 3.1 felülről történő – és sokak által vitatott – töltési metódusát kövessétek:
- liquid ellátás elzárása
- feltöltés liquiddel
- felső záróelem visszahelyezése, szépen lassan becsavarjuk, de nem teljesen
- fejjel lefelé fordítjuk a kazánt, és megvárjuk, hogy a liquid leszivárogjon a kazánpalást tövétől
- lassan kinyitjuk a driptip csatlakozó elforgatásával a léellátó vájatokat (az esetleges túlnyomás így a levegőt fogja a tekerések felé tolni). pár másodpercet várunk
- visszafordítjuk normál pozíciójába, és örömmel használjuk
Aki eddig idegenkedett a fém palásttól, mert nem látja a folyadék fogyást, megnyugodhat. A felső záróelem 3*120 fokban kis kémlelőnyílásokat tartalmaz, melyre belülről egy plexi gyűrű került, így a fémpalástot használva is tökéletesen nyomon tudjuk követni a folyadékunk mennyiségét, elég megdönteni. Ha látjuk a folyadékot az ablakban, minden rendben, ellenkező esetben töltésre van szükség.
- bődületes gőz
- ízvisszaadása remek
- egyszerű beüzemelés
- megmunkálás
- állítható folyadékellátás
- állítható levegőzés
- hatalmas liquid kapacitás
- egyszerű töltés
- az állítható 510 érintkező csavar alatti o gyűrű cseréje érdemes, ellenkező esetben a kollektor tartályból minden leszivárgott liquid a mod készülékünkbe fog lecsorogni
- modról letekerve sokszor maradt a modban az 510 csatlakozó/kollektor tartály
- levegőállítás le/feltekeréskor könnyen elállítódik
Összegezve: Azt vettem észre, hogy a GT II helyett folyton ez lóg a számban. Ízvisszaadása/gőzképzése roppantul tetszett, és engem a mérete sem zavart. Aki duál tekeréssel használja, készüljön fel rá, hogy meg fog ugrani vele a liquid fogyasztása! Ezért az árért (~5.000 Forint) baromi jó vétel. Az o gyűrű cseréjét az 510 csatlakozónál mindenkinek javaslom!