Végre a Taifun is beállt a sorba, és elkészítette prémium kazánjához tökéletesen illő elektronikus mod készülékét. Belezsúfoltak mindent, amit mostanában érdemes, vegyük ezeket sorra!
A szett a következőt tartalmazza:
- készülék
- használati útmutató
- referenciakártya
- regisztrációs kártya
- mindez egy csinos fémdobozban
A készülék külső paraméterei:
- átmérő belül: 18,7 mm
- átmérő kívül: 23 mm
- teljes hossz (18650 akkucellához való csővel): 122 mm
A készülék megmunkálása
A Taifun készülékeknél már megszokott minőség köszön vissza. Rátekerve a GT-t, tökéletes szimbiózist alkotnak egymással, akárcsak a SvoeMesto Semovar és Kayfun 3.1.
A test két jól elkülöníthető részből áll. Az elektronika, és a cserélhető hosszúságú csövek, melyeket az akkumulátorunknak megfelelően kell kiválasztani ( avagy beszerezni egy teleszkópos csövet, mellyel az összes méretkódú akkumulátort tudjuk használni ). Lentről haladva észrevehetjük, hogy nincs az alsó lezáróelemben rugó, csak egy kitüremkedés. Megfigyelhető továbbá, hogy a zárókupak nem fekszik fel a csőre, hanem jó darabig belecsavarható. Nos igen, így oldották meg a németek a rugókérdést! Nincs rá ebben a formában szükség, mivel addig tudjuk betekerni a kupakot, míg neki nem feszül az akku aljának. Az érintkezőfelület megfelelően nagy, vezetés szempontjából ez mindenképp jobb, mint a vékony rugó. A záróelem finommenettel csatlakozik a csőhöz. Használat közben egy nyikkanás nem sok, annyi hangja nincs. A csövön visszaköszön a szem motívum. Van akinek tetszik, van akinek nem, ez egyéni ízlés kérdése. Használat közben mindenképp jó, hogy ezekben az apró vájatokban meg tudunk kapaszkodni, nem akar a mod “kimászni” a kezünkből.
Az elektronika
A legfontosabb része a készüléknek. Szakítottak más gyártók hagyományaival, és saját elektronikát dolgoztak ki.
Legfontosabb tudnivalók a vezérlésről:
- Egyetlen, védelem nélküli lítium akkumulátorral használható, 2.8-4.6V között ( terhelés alatt )
- Cellafeszültség mérése ( üresjárati, illetve terhelés alatti érték )
- Ellenállás mérése
- VV üzemmód
- VW üzemmód
- VA üzemmód
- 0.7Ω – 6.0Ω közötti kazán ellenállással használható
- 3 számjegyű, 7 szegmenses kijelző
- Egygombos vezérlés
- Hot start ( 2 szint )
- Riasztási szint manuális megadása
- Kikapcsolási szint állítás
- Biztonsági funkciók:
- Akku fordított polaritás elleni védelem
- Túlmelegedés elleni védelem
- 15 másodperces védelem ( ennyi izzítás után az elektronika lekapcsol )
VV mód ( U mód )
2,5V-8,0V között állítható 0,1V lépésekben. A kimeneti feszültség nem lehet több, mint a kétszerese a terhelés alatti feszültségnek ( pl.: Ui = 3,7 → Uo max. = 7.4V )
VW mód ( P mód )
5,0W-24,0Watt között állítható, 0,5W lépésekben tudjuk szabályozni a kívánt értéket.
VA mód ( I mód )
1,5A-5,0A között állítható 0,1A lépésekben. Akár 5,0A felett is lehet rövid ideig U és P módban ( 7,8 Amper hot start esetén, de maximum 24W )
Menü
A menüben az egyetlen készüléken található gombbal tudunk navigálni, és beállításokat eszközölni. Elsőre bonyolultnak tűnhet, de hamar meg lehet szokni. A kijelzőnél itt értjük meg, miért van 3 digit, és miért piros az első. Az első jelzi a funkciót, a 2-3. pedig az értéket.
A menüben való közlekedéshez nem kell mást tenni, mint röviden megnyomni a gombot. Ha elértük a megfelelő funkciót, 2 másodpercre tartsuk lenyomva, ekkor tudjuk az értéket állítani. Személyes tapasztalat, hogy ha tovább tartjuk nyomva, akkor az uP értékről dOWN ra vált, így haladhatunk visszafelé a kívánt értékhez, ha az van közelebb. Ez persze megoldható “körbe” menve, vagy a gomb 2mp utáni elengedésével, majd újbóli 2mp-re megnyomásával is. Miután elértünk a menü végére a funkcióknál, újra az elejére ugrik. Ha 5 másodpercig semmit nem nyomunk meg, kilép belőle.
4 gombnyomás: belépés a menübe
5 gombnyomás: terhelés alatti feszültség
6 gombnyomás: cellafeszültség
7 gombnyomás: kazán ellenállás
8 gombnyomás: feszültség/teljesítmény/áramerősség állítás
9 gombnyomás: hot start
10 gombnyomás: üzemmód választás
11 gombnyomás: kikapcsolási határérték
12 gombnyomás: riasztási határérték
13 gombnyomás: világítás
Menü funkciók
Standby
OFF, és On érték között kapcsolhatunk. Ha az OFF feliratot látjuk, azt jelenti, hogy BE van kapcsolva, és ha az OFF felirat közben 2 másodpercre nyomva tartjuk a gombot, akkor kapcsol ki. On feliratnál természetszerűen ugyanez a helyzet. 2 másodpercig nyomva tartjuk, ezzel kapcsoljuk be a készüléket.
Terhelés alatti feszültség
A kijelzőn b betűt látunk ilyenkor ( battery voltage ), mögötte pedig a Volt értéket. Ezt mindig a legutolsó izzításkori mérésből mutatja. Ha 0.0 értéket látunk, akkor sem kell megijedni. Ez csak annyit jelent, hogy akku csere után még nem izzítottunk, így nem történt mérés, nem tudja megállapítani mekkora a terhelés alatti feszültség ( ergo mekkorát “térdel” az akksink ).
Cellafeszültség
A kijelzőn n betűt látunk ilyenkor ( no load battery ), mögötte pedig a Volt értékét. Mindig az aktuális cellafeszültséget mutatja, terhelés nélkül.
Kazán ellenállás
A kijelzőn o betűt látunk ilyenkor ( atomizer ohms ), mögötte pedig a Volt értékét. Ezt csak akkor mutat értéket, ha lá van tekerve a csatlakozóra a porlasztónk, ellenkező esetben 0– értéket fog mutatni. Rövidzár esetén o0.0 értéket látunk.
Feszültség/Teljesítmény/Áramerősség
Attól függően, hogy a funkció menüben ( lásd lentebb ) mit választottunk ki, a P, U, vagy I értéket tudjuk itt megtekinteni ( és állítani ). Teljesítmény szabályzás üzemmódban a digitek hiánya miatt 10W érték felett nem tudja megjeleníteni a tizedes értéket, így ezekben az esetekben megjelenik a tizedespont, tehát ezt fogjuk látni: 9.5 – 10 – 10. – 11 – 11. – 12 – 12.
Hot start
A kijelzőn H betűt látunk ilyenkor ( Hot start ), mögötte pedig, hogy melyik start funkciót választottuk. Alapértelmezetten 0 azaz kikapcsolt állapotban kapjuk meg a készüléket. Ha itt az 1 vagy 2 értékre állítjuk, akkor ezzel minden izzítás elején engedélyezzük, hogy rövid időre “túlhajtsuk” a fűtőszálat, ezáltal gyorsabban felizzíthassuk az üzemi hőmérsékletére. Ez 150% boost-ot jelent, figyelembe véve a teljesítmény- és áramkorlátot.
- H0 szinten ki van kapcsolva a funkció.
- H1-es szinten 0.5 másodpercig ad rá 150%-ot.
- H2-es szinten 0.8 másodpercig ad rá 150%-ot.
Üzemmód választó
A kijelzőn F betűt látunk ilyenkor ( Function ), mögötte pedig a beállított üzemmódot.
- FU ( alapértelmezett ): feszültség állítás ( VariVolt )
- FP: teljesítmény állítás ( VariWatt )
- FI: áramerősség állítás ( VariAmper )
Üzemmód változtatásakor az aktuálisan beállított értéket átkonvertálja az új üzemmódba!
Kikapcsolási határérték
A kijelzőn C betűt látunk ilyenkor ( Cut-off threshold ), mögötte pedig a beállított feszültséget. Itt tudjuk megadni 2.8V-3.5V értékek között azt a feszültségértéket, amire lemerítve az akkut a készülékünk hosszú villogás jelzés után kikapcsol, ezzel védve a cellánkat. Alapértelmezésben ez 3.2V-ra van állítva. Ha lejjebb állítjuk, hosszabb üzemidőt tudunk elérni. Az akku cut-off értékét az gyártója közli a termék adatlapon.
Riasztási határérték
A kijelzőn A betűt látunk ilyenkor ( Alarm threshold ), mögötte pedig a beállított feszültséget. Előbbi analógiájára épül, csak itt azt a feszültségértéket tudjuk beállítani, ami pár tized volttal magasabb, mint a kikapcsolási határérték. Ha elérjük ezt az értéket, akkor a tűzgomb elkezdd villogni, ezzel jelezve, hogy itt az ideje új akku behelyezésének, vagy a régi töltésének. Alapértelmezésben ez 3.5V-ra van állítva.
Világítás
A kijelzőn L betűt látunk ilyenkor ( Light ), mögötte pedig a beállított üzemmódot. Alapértelmezetten L2 üzemmódban érkezik a készülék.
- L0 – A gomb használat közben nem bocsát ki fényt, csak ha a készülék elektronika rendellenes működést észlel.
- L1 – Csak a riasztási határérték elérése után világít.
- L2 – Mindig világít a gomb. Ha nem értük el a riasztási értéket, akkor zöld, az alatt piros.
Menü beállítás
A menübe lépni a megfelelő funkciónál 2 másodpercre nyomva tartott gombbal lehet. Ekkor piros villogó u betűre vált az első digit. Ilyenkor minden egyes gomb megnyomásakor egy egységgel feljebb lép a kijelzőn látható érték.
Ha 3 másodpercig nem nyomjuk meg ezután a gombot, a készülék elmenti az értéket, és visszatér a menübe.
4 másodpercig nyomva tartva a megfelelő menün a gombot az első 2 másodperc után átvált u ( up ) állításba, ha nem engedjük el, és újabb 2 másodpercig nyomva tartjuk, akkor pedig d ( down ) állásba. Ekkor csökkenteni tudjuk pl. a beállított feszültség értéket. Ha elérjük az alsó határt, újra kezdi csökkenteni az értéket a legmagasabb érték felől.
Villogási kódok
A gomb két leddel van oldalról megvilágítva: zöld, és piros. Ezekkel tud visszajelezni számunkra hibáról, vagy beállításról.
- 5 rövid zöld villanás: a készülék érzékelte, hogy új akkumulátort helyeztünk bele, és az kész a használatra.
- Benyomáskor zölden világít: normál üzem, az engedélyezett határok között működik ( nem láp túl sem áram- sem feszültségkorlátot, és nem merül az akku sem )
- Benyomáskor pirosan világít: hamarosan cserélni kell az akkut, elérte a riasztási köszöböt ( bővebben lásd a riasztási határérték-nél fentebb )
- Zölden villog: a mod elektronikája 15 másodperc után automatikusan lekapcsolja a kazánt, ekkor villan fel így. Ezzel a kazánunkat védi a véletlen izzítástól.
- Pirosan villog: a mod elektronikája kikapcsolja a készüléket ( bővebben lásd a kikapcsolási határérték-et fentebb )
- Zöld és piros együtt villog ( narancs ): valamely paraméterrel meghaladtuk az engedélyezett határértéket.
- A zöld led világít, a piros ezzel egy időben villog: a mod-on beállított érték közel van a limithez.
- Lassan, váltakozva villogó piros és zöld led: hibát észlel az elektronika. Ellenőrizzük a kijelzőn látható hibakódokat!
- EAO ( Error Atomizer Ohms ): A porlasztónk ellenállása kívül esik az engedélyezett határokon. 0.7Ω – 6.0Ω közötti kazán ellenállással használható
- EOH ( Error overheating ): túlmelegedett a készülék. Hagyjuk hűlni, és ellenőrizzük nincs-e rövidzár a kazánunkban!
- EPC ( Error power control ): meghibásodott az elektronika. Ilyenkor érdemes az eladóval felvenni a kapcsolatot.
Majdnem egy hét folyamatos nyúzással a hátam mögött elégedett vagyok a készülékkel. A prémium érzést minden porcikájában sugározza számomra. Többen mondták, hogy nekik kissé bazári a gomb, és az alatta levő piros “szem”, de ahogy szétszedés nélkül belestem a csőbe, ez a piros a nyomtatott áramkörbe ültetett alkatrész színe miatt van, nincs mit tenni, ilyen. Nekem nem zavaró. Más jelezte, hogy ha nincs meghúzva az akku lezáró kupak, akkor kotyog az akksi benne. Én azt mondom rá, hogy nem üzemszerű, ha laza kupakkal rázzuk, az autóban sem nyitott ajtóval utazunk. 😀 Az akkuk külső átmérője között is van különbség, így azt mondom akinek nem tetszik, az tekerjen szigetelőszalagot az akksijára. Ismétlem én rendeltetésszerű használat mellett nem tudtam megmoccantani benne az akkut.
Ami kicsit zavart, hogy a leszabályozásról adhatna direktebb visszajelzést, hisz vagy a kijelző van felfelé, vagy a gomb. Nem minden esetben a gombot látja az ember, pláne vezetés közben… Volt olyan eset, amikor csak a gőz “vastagságából” éreztem, hogy valami nem kerek.
Mások megjegyezték, hogy ha olyan kazánt tekerünk rá, ami felfekszik a külső gyűrűre, akkor nem minden esetben tud levegőzni. Erre a válaszom: magyar égre magyar UFO-t, Taifunra Taifun kazánt! Akinek nem tetszik, akár a kazánja gyártójához is mehet reklamálni. A gyártó a saját kazánjához készített egy prémium modot ( btw: a Provarin is ugyanilyen a kialakítás, ott sem panaszkodik senki. ). Akinek végképp ez a baja, le tudja tekerni a szépséggyűrűt, így a levegőellátás megoldódik az alsó levegőzésű kazánoknál is. Nem szép, de funkcionál.
A gomb mondjuk a Provari gombjához képest puhábban jár, és laposabb, majdhogynem belesimul a csőbe. Ha nem tök sima asztalra tesszük le, megeshet, hogy szimplán legurul. Kipróbáltam, vicces volt, ahogy elgurítottam az asztalon, és elkezdett a menüben lapozni. 🙂 De ha már gomb: tetszetős megoldás, hogy a sorozatos rövid gombnyomásokból az elektronika tudja, hogy nem izzítani akarok, hanem bemenni a menübe. Ilyenkor nem csinálja azt, mint más modok, hogy míg be nem megyek a menürészbe, addig apró izzításokkal hallom hányszor nyomtam meg a gombot. Tetszetős megoldás!
A kinézet szubjektív, arról soha nem vitatkozunk, csupán a véleményem, hogy nekem a gomb körüli minta nem tetszik…
Mindent összefoglalva: a készülék hozza a Taifun GT-nél már megszokott minőséget és kidolgozást. Az elektronika hasznos új funkciókkal lett felruházva. Egyedüli visszatartóerő az ára lehet, ami a teszt írásának pillanatában 100 Forint híján 80.000. Ez bizony nem kevés…
Mérés
balazsk fórumtárs segítségével elkészült néhány mérés is. Szépen látszik rajta a búgófeszültség, mely kb. 0.3V 50Hz-en. Szépen látható, hogy ha elérjük a korlátot, akkor hiába állítunk be 24W-ot, ő 20W-nál leszabályoz, és azon az értéken fog izzítani. A HotStart funkcióval még adósak maradunk, arra egy újabb mérés szükséges, a képernyőmentés sajnos elveszett. Hamarosan pótolom!
- prémium kidolgozás
- egyszerű menürendszer
- subohm tekeréshez is használható
- előizzítási funkció
- állítható riasztási és kikapcsolási küszöb
- ára…
Értékelés
Kidolgozás
Szerelhetőség
Ár/érték arány
PRÉMIUM
Német precizitás, minőségi kidolgozás, borsos ár.