Az USB töltőkön találunk egy mérőszámot, ami megmutatja a terhelhetőségét. Ami minden esetben azonos, az a kimeneti feszültség, ami 5 V. Az áramleadási képességét ez mellett szokás megadni, gyakori számok pl. az 500 mA, 800 mA, 1.5 A, 2 A. Ez mutatja meg, hogy maximum mennyivel terhelhető, de nem feltétlen fog ennyi áramot leadni, csak annyit, amennyit a töltőelektronika elkér. Egy …
Tovább olvasom »Blog archívum
Mi az akkumulátor terhelhetősége?
Az akkumulátor terhelhetősége gyártmánytól és típustól függően változhat. A legtöbb gyártó több rendeltetési célra készít különféle termékeket, értelemszerűen a nagyobb “teherbírású” akkuk kisebb terheléssel is jól működnek, fordítva azonban nem igaz. Zseblámpába való 18650 nem lesz jó e-cigibe! Az elektromos cigarettákban, különösen a mod készülékekben alkalmazott akkumulátoroknak közepes vagy magas terhelhetőségűnek kell lennie, hiszen a kazánunktól függően 2A – 15A …
Tovább olvasom »Milyen töltőt vásároljak?
Mindenképp törekedjünk arra, hogy megbízható töltőberendezéssel töltsük a cellákat, a vaterás vagy kínai piacos hulladékokat kerüljük el. Ami gyanúsan „óccó” kínai, pl. GTL, Zhongfa, Baolong és a noname travel charger-ek erősen hanyagolandók. Ami javasolt: Efest, XTAR, Trustfire, Nitecore, Tenergy, Cytac, JetBeam, Soshine
Tovább olvasom »Mit jelent az, hogy “betérdel” az akkumulátor?
Teljesítményveszteség. Adott terhelés hatására az akku leadott feszültsége kisebb, mint az, amit kazán nélkül mérhetünk rajta. Minél nagyobb a különbség, annál nagyobb ez a „térdelés”.
Tovább olvasom »Mit jelentenek az akkumulátorokon található számok?
Az akkumulátorok elsődleges jelzőszáma a méretkód. A leggyakrabban használtak pl. a 18350 és a 18650. Az első két karakter a cella átmérőjét jelzi, esetünkben 18 mm. A második két karakter a cella hosszát adja meg, ez 18350 esetén 35 mm, 18650 esetén 65 mm. Logikusan belátható, hogy a 26650 ugye 26 mm vastag és 65 mm hosszú, míg a 10440 …
Tovább olvasom »Mit jelent az, hogy “védett akkumulátor” ?
Található az akkumulátor végén egy apró elektronika, mely védi az akkumulátort a túlmelegedéstől, a túltöltéstől, a túlterheléstől, a túlmerüléstől, valamint zárlat esetén lekapcsolja a cellát az áramkörről. képek forrása: lygte-info.dk
Tovább olvasom »Kell formázni a lítium-ion alapú akkumulátorokat?
Nem kell formázni.Semmi szükség rá. A régi nikkel-kadmium telepekkel szemben ezeknél az akkuknál nincs szükség a telep 8-16 óráig tartó, töltéssel való formázására. Vásárlás után azonnal használható, készülékbe helyezhető, viszont a gyártók, forgalmazók nem teljesen feltöltött állapotban szállítják őket, vagyis első használatba vétel előtt nem árt feltölteni az akkumulátort.
Tovább olvasom »Mekkora töltőárammal szabad tölteni az akkumulátort?
Kímélő töltésnek a 0.3-0.5C-vel való töltés számít. Itt számíthatunk a leghosszabb élettartamra. Biztonságos, ám az akkumulátorunkat már igénybe vevő, az élettartamot befolyásoló töltés a 0.6-0.8C-vel való töltés. Példaként vegyünk egy 1000 mAh-s, cserélhető, mod akkumulátort: 0,3-0,5C-vel való töltés az 300-500 mA töltőáramot jelent. Míg a 0,6-0,8C-vel való töltés 600-800 mA-t jelent. A legtöbb, kereskedelmi forgalomban kapható, ehhez az akkumulátorhoz való …
Tovább olvasom »Mi az a “C” érték?
A “C” egy töltési/merítési arányszám, ami a kapacitásra utal (C = capacity). Példának: 1000 mAh-ás akkumulátor esetén az 1C=1000 mA=1A Vagyis ha 1 C-vel (1000mA=1A) töltjük ezt az akkumulátort,akkor nagyjából 1 óra alatt töltődik fel. Viszont ha 1C-vel (1000mA=1A) merítjük ugyanezt az akkumulátor,akkor nagyjából egy óra alatt merül le. Pl. egy 2700 mAh-s akkumulátor 2C-nyi kisütési árama 2700 mA X 2 …
Tovább olvasom »