A podcast mindenki számára elérhető, de ehhez szükség van minél több olvasónk támogatására. Legyél te is rendszeres támogatónk ide kattintva!


A tizenéves gyerekem gőzöl – van okom aggódni?

Jelen kimutatások szerint az elektromos cigaretták és személyi inhalátorok 2023-ra kiszorítanák a hagyományos dohánytermékeket a piacról. Egyre több fiatalt is vonz a gőzölés. Mivel érdemes tehát tisztában lenni? Károsabb-e a hagyományos dohányzás, mint az elektromos?

Mi is az az e-cigaretta?

kiemeltA legfontosabb: nem égetett dohánytermék. Akkumulátorral működik és folyadékot forral fel, ami gőzt képez (innen a kifejezés: gőzöl). Egyes típusai cigarettát idéző, vékony eszközök, mások inkább zseblámpára emlékeztetnek. Az első készülékeket nem dohánygyárak készítették, hanem független elektronikai gyártók, mára azonban a dohányipar is rendelkezik ilyen termékkel. Az Egyesült Államok területén szaküzletekben és boltokban vásárolhatók meg ezek az eszközök, ám kizárólag 18 év felettiek számára.

Az e-cigaretta nem feltétlenül tartalmaz nikotint. Márkától és típustól függően igen komoly eltérések vannak nikotin tekintetében, zömükben relatíve kevés található (2.4%-0.6%). Nem is a nikotin az, ami miatt sokan kipróbálják. Kanadában – ahol ezek az eszközök nem hozhatók kiskereskedelmi forgalomba, de használatuk és a külföldi beszerzés engedélyezett – az ex-dohányosok 38%-a használja csak nikotinos utántöltővel,  30%-uk csak időnként használ nikotintartalmú folyadékot, de mindössze 4% az olyanok aránya, akik nikotinnal fogyasztják annak ellenére, hogy sosem dohányoztak.

Miért használnak a fiatalok e-cigarettát?

blog_e_cigarette_useEgy 2014-es felmérés szerint több amerikai középiskolás gőzöl, mint dohányzik. A megkérdezett 12. osztályos diákok 17%-a vallotta be, hogy az elmúlt 30 napban használt elektromos készüléket, 14%-uk pedig hagyományos cigarettát. Azt is tudjuk, hogy a fiatalok körében nem napi szintű használatról van szó, hiába mutat emelkedő tendenciát. Az elektromos készülékek kipróbálása semmiképp nem jelenti azt, hogy a fiatalok rendszeres használói lesznek.

Azt is muszáj belátni, hogy a népszerűsödéséhez hozzájárul az árazása és a “hírneve”. Hosszú távon olcsóbb fenntartani és kevésbé károsként ismerjük. Az ízek választéka is sokat nyom a latban minden korosztálynál
Ahogy az e-cigaretta terjed és egyre több helyen lehet látni, úgy fognak a fiatalok is egyre inkább érdeklődni utána. Mivel a piac folyamatosan fejlődik, többféle készüléket és folyadékot is igyekeznek majd kipróbálni.

A fiatalkor az az időszak mindannyiunk életében, amikor kísérletezünk. Legyen az akár cigaretta vagy tudatmódosító szer. 2014-ben a 12. osztályos fiatalok 44.4%-a próbálta más ki a marijuana-s cigarettát vagy a hasist, 35.1%-uk több, mint egy éve használja, ugyanígy 41.4%-uk már volt súlyos alkoholos befolyásoltság alatt az elmúlt egy évben. A pszichoaktív szereket kipróbáló fiatalok sokkal nagyobb valószínűséggel próbálnak ki egyéb szereket is, mint koffein, alkohol, nikotin, THC vagy vényköteles gyógyszerek (pl. nyugtatók).


Biztonságosabb-e a gőzölés, mint a dohányzás?

A mai napig rendelkezésre álló bizonyítékok alapján a különbség drámai, nagyságrendekkel kevésbé káros, mint a hagyományos égetett dohány. 25 és 79 éves kor között háromszoros a halandóság a dohányosok körében a nem dohányzókkal szemben. A dohányzáshoz viszonyítva a hosszú távú használatról kijelenthető, hogy sokkal kevésbé ártalmas, ha ártalmas egyáltalán azokra, akik passzív elszenvedői.

A 2014-es amerikai tisztiorvosi jelentés szerint a “dohányzás okozta halálesetek és egészségkárosodás terhét az égetett dohánytermékek és a cigaretták okozzák az Egyesült Államokban: ezen termékek használatának mielőbbi abbahagyása jelentős mértékben segíthet ezen”.

Egyes vizsgálatok azt sugallták, hogy magasabb feszültség használata esetén nagy mértékben megnő az e-cigaretta kockázata, mert formaldehid és hasonló rákkeltő anyagok szabadulnak fel a gőzből. Ez azonban nem a valós használatot tükrözi, abszolút nem életszerű. A túl magas feszültség és a túl hosszú slukkok roppant kellemetlen élménnyel járnak, borzasztó ízzel, így minden elektromos cigaretta használó igyekszik ezt elkerülni.

Ezzel szemben az égetett dohányban bizonyítottan nagy mennyiségű rákkeltő anyag található: az FDA (Gyógyszerrendészeti és Élelmiszeripari Hivatal, USA) listája szerint 79 “bizonyítottan vagy feltételezhetően káros” karcinogén mutatható ki a dohányfüstből.

Fontos szem előtt tartani azt is, hogy ha egy termékre rásütik, hogy “nem biztonságos” valami miatt, az nem jelenti azt, hogy nem lehet valami másnál sokkal kevésbé káros!

 

Kapudrog-e az elektromos cigaretta?

Az a nézőpont, hogy a könnyű drogoktól egyenes út vezet a kemény kábítószerek felé, szentFabricate meggyőződése a drogpolitikának. Nincs ez másként a dohányzással sem – az elektromos cigarettákat a hagyományos dohánytermék-fogyasztás belépőszintjeként rettegik.
Azonban ha az e-cigaretta kapudrog-effektust mutatna és valóban a dohányzás felé terelné a használóit, az e-cigaretta terjedésével párhuzamosan emelkedő tendenciát kellene mutasson a dohánytermékek piaci forgalma is. Ez soha és sehol nem történt meg, épp ellenkezőleg: a dohánytermékek forgalma folyamatosan csökken. A fiatalok dohányzása ok-okozati összefüggést mutat a felnőttek dohányzásával, magyarán aki felnőttként dohányzók jelentős hányada fiatal korában kezdte a káros szokását és nem az e-cigaretta miatt nyúlt az égetett dohányhoz!

Tágabb értelmezésben rengeteg olyan dolog van a világon, amire a kapudrog-elméletet rá lehet húzni. Ha a gyerek BMX kerékpárral közlekedik földes utakon, az oda vezethet, hogy felnőtt korában motokrossz lesz a hobbija. Vajon rá lehet-e fogni mindent a termékekre, avagy elfogadjuk, hogy egyéni tulajdonságaink és tendenciáink is befolyásolják a szokásaink alakulását?

A kábítószerrel kapcsolatos kutatások egyre több helyen támasztják alá az egyéni felelősség modelljét, mintsem a kábítószer okozta ok-okozati láncot. Az egyéni felelősség modellje szerint az alany jellemzői (pl. az alany szereti-e a kockázatot) tesznek valakit jobban vagy kevésbé fogékonnyá a droghasználatra.

Mindegy, hogy azon a véleményen vagyunk-e, hogy az e-cigaretta kipróbálása később dohányzásba torkollik és ez enélkül nem alakult volna így, avagy a cigarettával szívesebben kísérletező fiatalok az e-cigarettát is ki fogják próbálni: a termékek megjelenítése és forgalmazása lesz a döntő abban, hogy ki melyiket választja. Ami a mai napig a médiában elhangzott az e-cigarettával kapcsolatban az valóban a hagyományos cigaretta felé billenti a mérleget. Ha olyan féligazságokat ordítunk minden csatornán, hogy a gőzölés nem biztonságos – meg sem említve a dohányzás veszélyeit-, akkor valóban a tradicionális dohányzás felé tereljük a fiatalokat!

A törvények egyes szerek, mint a dohány,  az alkohol, bizonyos pszichoaktív anyagok használatát engedélyezik, ám ugyanezen törvények tiltják a kiskorúaknak történő értékesítést. Ilyen rendelkezés hiányában nyilvánvalóan több fiatal kísérletezne ezekkel az anyagokkal.
Az elektromos cigaretták esetén is tiltani kell a 18 éven aluliak számára történő árusítást.

 

Mit tehetsz, ha a tizenéves gyereked dohányzik?

Ha rádöbbensz, hogy tizenéves dohányossal élsz egy fedél alatt (aki nagy valószínűséggel már az alkoholt és esetlegesen egyebet is kipróbált), talán a legjobb, amit tehetsz, hogy a felügyeleted mellett e-cigarettára váltotok. Természetesen előtte érdemes egyeztetni a fiatallal, hogy leszokásban segítő tanácsadásban hajlandó-e részt venni.
Amennyiben eleve e-cigarettát használ a gyermek, de hagyományos dohányt nem, igyekezzünk meggyőzni, hogy minél ritkábban használja és lehetőleg minél kevesebb nikotinnal.

Ha egy tinédzsernek azt mondjuk, hogy az e-cigaretta ugyanolyan káros, mint a hagyományos dohányzás, vagy azt, hogy károsabb annál, az könnyen azt eredményezi, hogy egy sokkal komolyabb függőségbe és sokkal károsabb útra tereljük. Mindemellett teljesen alaptalan is.
Sokkal több értelme van felvilágosítani a gyereket, hogy a saját egészsége érdekében tartsa távol magát a cigarettáktól és a szivaroktól.

Ha a velünk élő tinédzser dohányzik és elektromos készüléket is használ párhuzamosan, arra kell bátorítanunk, hogy a hagyományos dohányzás teljes elhagyása felé tegyen lépéseket. Ebben pedig segíthet a gőz.

 

Szerző:
Professzor Lynn T. Kozlowski, a Buffalo-i Egyetem professzora

Forrás:
http://www.iflscience.com/health-and-medicine/so-your-teenager-vaping-e-cigarettes-should-you-worry

patreon_below_ad

Ez is érdekelhet

Jó hírek a brit rákkutatóktól

A Cancer Research UK által finanszírozott hosszú távú kutatások egyike került 2017. február 6-án reggel …

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Nem találtál választ? Tedd fel a kérdésed!

You will receive an email when your question will be answered.

+ = Verify Human or Spambot ?

Hűséges Hallgatók Figyelem!

Ha a kedvenc podcastunkat hallgatod, márpedig igen (hisz itt vagy), és úgy érzed, hogy “Végre egy podcast, ahol azzal foglalkoznak a srácok, ami engem érdekel!”, akkor itt az idő, hogy csatlakozz a Patreon különítményünkhöz! Segíts nekünk fedezni az előfizetésekre és a mikrofonokra költött pénzt, hogy életben tartsuk a show-t! 🎙️☕

Ne aggódj: ha nem tudsz támogatni bennünket, a podcast továbbra is ingyenes marad, mint egy baráti ölelés! 💚 Viszont ha támogatsz minket, exkluzív tartalmakkal háláljuk meg, mint például az élő podcast felvétel, ahol bepillantást nyerhetsz a furcsa podcast-készítői rituáléinkba, vagy adások után kötetlen beszélgetés keretében folytathatjuk egymás között! 🤫
Szóval, ha úgy érzed, hogy a világ boldogabb hely lenne egy kis extra podcast-tartalommal, akkor csatlakozz a Patreon-hoz és légy része a küldetésnek! 🌟
Köszönjük, hogy velünk vagy, még akkor is, ha csak a fülhallgatódon keresztül hallgatsz bennünket, és néha elmosolyodsz az adást hallgatva!

Subscribe NOW and get our interactive tutorial!

Sed ut perspiciatis unde omnis iste atus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem

Thank you for sending!

We already sent you
link
to interactive tutorial

Please check your email!