A podcast mindenki számára elérhető, de ehhez szükség van minél több olvasónk támogatására. Legyél te is rendszeres támogatónk ide kattintva!


Mod akkumulátorok

A hőmegfutás megelőzésére a jobb minőségű cellák pozitív kivezetése alá PTK elemet tesznek, ami ugyan növeli a belső ellenállását, de túlhevülés esetén korlátozza az akkun átfolyó áramot, ezzel pedig a kritikus hőmérséklet elérését (azaz a nagy bummot) akadályozza meg. A legtöbb LG, Samsung és Panasonic akkumulátorban van PTK védelem, így ezek biztonságosabban használhatók, mint pl. a Sony VTC5, amiben nincs PTK védelem, ebből kifolyólag a belső ellenállása 10-13 mOhm csupán (terhelhetősége ennek megfelelően magasabb), de használata lényegesen komolyabb körültekintést igényel!

Hogy milyen cellát válasszunk, azt mindig a felhasználás célja dönti el, bár ha komolyabb terhelhetőségű akkuba fektetünk be, az sosem árthat. A túlbiztosítás mindig jobb, mint valamit teljesítőképessége határán járatni. Ökölszabályként célszerű a legrosszabb helyzetre számolni, azaz 3V (merült) akkufeszültségre, valamint a kivenni szándékozott teljesítményre.
  • 20W és az alatti készülékek esetén minimum 7A-es akku
  • 30W-os készülék esetén min. 10A-es akku
  • 40-50-60W-os, egyakkus készülékek esetén 20A-es akku
  • 60W feletti egyakkus készülékek esetén min. 25A-es akku

Látható tehát, hogy a 20A-es akkumulátorok felső határa 60W, magyarán egy akkuval üzemelő mod készülékek esetén ez a maximum, ha a biztonságot is szem előtt tartjuk. Akad azonban pár 75W-os, egy akkus készülék, ami csak addig lesz képes a ráírt 75W leadására, amíg az akkunk legalább 60%-os töltöttségen üzemel, ha ennél merültebb, a 75W-ot már nem fogja tudni leadni.
Mechanikus készülék esetén számolnunk kell azzal is, hogy a fentebb vázolt feszültségosztónk újabb soros ellenállásokkal bővül (a mod menetei és érintkező felületei), így ott az elméleti max. teljesítmény inkább 40-45W ideális esetben, a többit a mod teste és az akku fogja elfűteni – ha tetszik, ha nem.

Kétakkus készülékek közül kétféle akkumulátor konfigurációval találkozhatunk: soros (lást a fenti képeket), illetve párhuzamos kiépítéssel. Ha a két akku sorba van kötve, feszültségük összeadódik, terhelhetőségük azonban nem. Soros kapcsolás esetén a példánál maradva tehát 20A és 8.4V az elméleti maximum. Ha ezt a két számot összeszorozzuk, 168W-ot kapunk, de ne feledjük, ez csak elméleti szám. Az akkumulátorok terhelés hatására ejteni fogják a feszültségüket, így itt is a legrosszabb esetre kell matekozni: 6V x 20A = 120W. A legtöbb kétakkus, soros készülék esetén kijelenthető tehát, hogy a hirdetett 150-200W teljesítményt vagy el sem érik a valóságban, vagy csak speciális körülmények között és csak rövid ideig képesek leadni. Nagy biztonsággal itt is az mondható el, ami az egy akkusnál: hatvan Watt akkunként a reális. Az akkukat ilyen felállásban USB-ről, a készülékbe helyezve tölteni sem lehet. Fontos: csak együtt tölteni, együtt kisütni. A készülékbe helyezésük sorrendjét is célszerű cserélgetni!

A párhuzamos cellák esetén (mint a fenti fotókon látható modok) a terhelőáram megoszlik a két akku között, a feszültségük azonban marad max. 4.2V, így az életszagú 20A-es példánál maradva 40A terhelhetőségre lehet számolni. Elméleti 4.2V x 40A ugyanúgy 168W-ot ad, ugyanakkor 3v-ra számolva dettó 120W jön ki a realitások talaján maradva. Itt most gyorsan visszautalnék az egy szem akkuból elméletben kihúzott 40A-re… A fentiek fényében mennyire tűnik reálisnak? Ezen készülékek esetén az akkuk USB töltése megoldható.

Ami az akkuk párba rendezését illeti: mindkét használati módnál roppant fontos, hogy kizárólag egyidős, csak egyszerre töltött és kisütött akkukat alkalmazunk! A Li-ion olyan, mint a munkahelyi kollektíva: ha a két akku nem egyforma karakterisztikájú, a jobb kondiban levő dolgozni kezd a társa helyett, aki ettől csak még jobban ellustul. A jobban terhelt akkumulátor pedig hamar el fogja érni a teljesítőképessége határát és annak elég csúnya vége lehet. Ezért szeretik a gyártók fixen rögzíteni a cellákat egyes készülékekben, mert így sokkal kisebb a valószínűsége, hogy egyenlőtlenségek alakulnak ki (lásd iStick 50, Smok M80, Joye Evic VT) Cserélhető cellás készülékeknél a megfelelő polaritásra fokozottan ügyelni kell, mert ha nem vigyázunk, párhuzamos mod esetén az akkukat süthetjük meg, soros mod esetén a panelt!
Összességében elmondható, hogy – mint az élet oly sok területén – célszerű a bevált, jól ismert márkákhoz ragaszkodni és józanul, nem a határokat feszegetve használni az akkukat. Sajnos a technológiának megvannak a maga korlátai, nincs csodaaksi, ami tovább tart és több áramot visel el, hívják akárminek, árulja bárki.

A mai világban roppant népszerű az átcímkézés is, de ha mögé nézünk a csomagolásnak, szinte minden fólia mögött Samsung, Sanyo, Panasonic, LG, Sony és MNKE akkuk lapulnak. Egyes “fóliázó” cégek megbízhatóbbak, mint a többi, így a tőlük vásárolt akkuk is megfelelnek számunkra. Ezek közé sorolnám az AWT, Efest, MXJO, Keeppower, Orbtronic, Kinoko, EagleTac, Sibeile és a Basen egyes akkujai is ideférnek.

Amennyiben megsérült az akkumulátorod burkolata, semmiképp nem javasoljuk a további használatát! Ilyen esetekben fillérekért tudsz zsugorfóliát és szigetelő korongot venni, egy hajszárító segítségével pedig pillanatokon belül kicserélheted.
Linkek:
Zsugorfólia (100 darab, több színben ~500 Forint)
Szigetelő korong (100 darab, ~500Forint)

Van néhány olyan is, akikkel vigyázni kell, mert veszélyesen túlbecsülik a cellákat (pl. Efan, IMREN, minden Fire-re végződő nevű, kínai AW kópiák), vagy csak egy még szebb és divatosabb fóliáért fizettetnek többet, kissé vagy erősen túlzó amperszámokkal: Vaping Outlaws, Vamped, Subohmcell, Aspire. Utóbbi két kategóriát javaslom kerülni.

A legújabb fejlesztések a LiPo pakkok felé terelik az ipart, lásd pl. a DNA 200 készülékeket, ahol hobbi LiPo 3S akkubankokat használnak a készülékekben. Ezek az akkuk igen speciális szerkezetűek, kis kapacitásúak, de akár 25C kisütőáramot is elviselnek tartósan, 40C-t lökésszerűen. Mivel kezelésük még több odafigyelést igényel és élettartamuk is rövidebb, az elterjedésüket csak a wattháború indokolja, tudományosan alátámasztható érv nem hozható fel mellettük, ahogy a 200W-os modok mellett sem.

patreon_below_ad

Szerző: blackiex

Az atya, az Erő sötét oldalának őrzője. Mellékállásban megélhetési gőzler, modder, wanker és provokátor. Saját létfenntartó áramkörein és a Halálcsillagot barkácsolva kitanulta az elektronikát és igyekszik minden padawant jól kitanítani.

Ez is érdekelhet

Mi az a mod készülék?

Az elektromos cigaretta gyerekkorában, avagy jó 5-6 évvel ezelőtt szinte általános volt a cigaretta formára …

14 hozzászólás

  1. Nagyon hasznos és még több ilyet! 🙂

    Ha 12 wattal és vv/vw moddal (Provari 2.5, SVD 2.0, Vamo V6) használom a magas áramtűrésű celláimat (LG HE2 és HE4, Basen 35A és hasonlók), akkor az mennyire rontja a hosszú távú használatát a celláknak?

  2. Helló! A Kanger Subox ecigimbe jó ez az akksi (link a képhez:)? Nagy valószínűséggel tényleg Samsung, nem csak fólián írja, mert itt vettem magyarba egy akkumulátor szaküzletből. 2-t vettem belőle, jelenleg mind a kettő töltődik és ezzel kapcsolatban még egy kérdésem van. Azt már olvastam, hogy iPhone hálózati adapterrel nem szabad tölteni, mert az 5V-1A, az akksit meg max 5V-0,5A-rel lehet tölteni, szóval ilyen adapter híján rádugtam a laptopomra, amiről azt olvastam, hogy arról szabad tölteni, viszont egy másik témában, amikor arról olvastam mekkora a kimeneti feszültsége egy 3.0-ás vagy 2.0-ás usb portnak, akkor ahány ember kommentelt, annyiféle válasz érkezett, úgyhogy egyáltalán nem vagyok nyugodt, hogy erről töltöm. Az egyik akksi egy elvileg megbízható akksi töltőről (http://ecigiweb.eu/cms_webaruhaz/termek/200) töltődik, a másik pedig magából az ecigiből a mellékelt usb kábel segítségével. Lényeg, hogy kell e tartanom az akkumulátor felrobbanásától így, hogy laptopból töltöm vagy bármilyen más károsodástól?
    Ui.: Azt olvastam nem javallott az akksit a Kanger Subox ecigiből tölteni, mert ingadozó a feszültsége, szóval ezt merjem belőle tölteni, ráadásul laptopból, amiről mindenki mást mond, vagy ragaszkodjak a linkelt akksi töltőhöz (laptopból/0,5-A-es hálózati adapterrel?)?

    • Nincs link a képhez. A töltő jó, az tuti, Xtar kóser.
      A Samsung akármi lehet, ugyanis gyártanak azonos méretben laptopba való akksit és szerszámgépbe valót is – a kettő között pedig hatalmas a különbség. Szóval link helyett a típusszám jól jönne (a legfelső sor, ami úgy kezdődik, hogy INR18650 vagy ICR18650)

      A Kbox megintcsak necc, mert ha nem szaküzletből vagy megbízható helyről van (=garantáltan eredeti), hanem pl. Aliexpress-es vagy vaterás, simán lehet koppintás és a klónok nagyon vackok, szeretnek töltés közben leégni többek között. Egy JÓ minőségű készüléket lehet akár almás töltővel is tölteni. Egy gyenge minőségűt nem.

      Ha biztosra akarsz menni, töltsd az Xtarban a cellákat – feltéve, hogy a típusszám alapján megfelel a melóra.

        • ICR – alacsony áramtűrésű, max 4.4A-rel terhelhető (max 12-13W), ez powerbank kategória sajnos, nem való e-cigarettába.
          INR besorolású akku kell neked, plusz az utolsó 3 karakter a legfelső sorban legyen pl. 20Q, 20R, 25R,30Q

          • Rendben köszönöm az infókat, szerintem eredeti az ecigim, mert az https://qr.szkanger.com -on leellenőriztem az eredetiségét.

          • Sajnos egyes kínai cégek elmennek odáig, hogy csak a dobozt tartják meg, a klónokat bepakolják, tehát QR kód stimmel, a kivett eredetiket pedig eladják külön, más “online piactéren”. Szóval ha a sárgáktól van, gyanakodj.

          • Én az ecigiweb.eu webáruházból vettem, ami szlovák székhelyű magyar webáruház, de hogy ők honnan veszik azt nem tudom.
            Még egy kérdés, egy olyan akksi, amiket az előbb említettél mennyibe kerül? Ez amit én vettem 2080 ft volt, ennél drágább? Valamint mi történik, hogy ha ezzel használom az ecigit 30-40 vagy akár 50 watton?

          • Akkor az történik, hogy túlterheled. Már 70% töltöttségnél is dobálhat a készülék hibaüzeneteket, az üzemidő gyászosan kevés lesz, az akksi esetleg felmelegszik.
            Ha huzamosabb ideig nyomod a szemét, károsodni fog a szerkezete, a belsejében az elektrolit felforr és vagy teleköpi a készüléket elektrolittal vagy rossz esetben Samsung Note 7 effektus lesz és jöhet a poroltó.

            Vicces, de a Vape42.hu-n asszem valami 1600 Ft egy Samsung 25R, ami már erre az alkalmazásra is kiváló (75W-ig terhelhető).

            Nem ismerem a kereskedőt, de a nevezett készlet termékelírása erősen Google-translate szagú, amitől nem bízom bennük jobban, mint eddig…

          • Értem, köszi az infókat, ma vissza is vittem a 2 akksit a szaküzletbe és vissza kértem az árát, mert nem forgalmaztak olyat ami jó lett volna. Elég elszomorító, hogy sehol sem lehet ilyen cellát kapni csak neten.
            Én a Vape42.hu-ról eddig nem is hallottam, viszont az intercell.hu-n találtam megfelelő akksit (https://www.intercell.hu/samsung_18650_37v_2500mah_inr18650-25r_li-ion_ipari_cella_akkuakkumulator_31094), az ára is elég baráti és ha ez nem megbízható webáruház, akkor egyik sem az. Árukereső Megbízható Bolt tanúsítványt kapott, 2017 véleménnyel, 98,66%-os elégedettségi rátával, melyről tudom, hogy valós adatot mutat (mert én magam is benne vagyok az online-kereskedelem, online-értékesítés mélyében), valamint a termék oldalon is található pár vélemény, ami szerint tényleg azt kapták, ami rá van írva.

          • Az intercell is kóser hely. A V42 meg az egyik legrégebbi e-cigivel foglalkozó cég. Mindegy, hogy a kettő közül kitől veszed, ugyanazt kapod majd.

          • Rendben, de akkor ha megveszem ezt a Samsung INR18650 30Q cellát, akkor xstar akksi töltőbe beletéve töltehetem iphone hálózati adapterrel? Mert írja a töltőn a bemenetnél, hogy csak 0,5A, ugye az iPhone gyári töltő adapter meg 1A. Biztos nem lesz tőle baja hosszú távon sem? Valamint ez védett vagy védelem nélküli cella, és melyik a jobb e cigibe? A védelem nélkülitől kell féljek, hogy szétpukkan?

          • Nem lesz baja. Az Xtar olyan név a töltők piacán, mint a számítástechnikában az AMD. Az van, hogy az iPhone adaptered 1A-t tud max. leadni, a töltő meg csak a felét fogja elkérni, mert a 0.5A a fogyasztása. Ha 2A-es lenne az adaptered, azzal sem lenne baj.

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Nem találtál választ? Tedd fel a kérdésed!

You will receive an email when your question will be answered.

+ = Verify Human or Spambot ?

Hűséges Hallgatók Figyelem!

Ha a kedvenc podcastunkat hallgatod, márpedig igen (hisz itt vagy), és úgy érzed, hogy “Végre egy podcast, ahol azzal foglalkoznak a srácok, ami engem érdekel!”, akkor itt az idő, hogy csatlakozz a Patreon különítményünkhöz! Segíts nekünk fedezni az előfizetésekre és a mikrofonokra költött pénzt, hogy életben tartsuk a show-t! 🎙️☕

Ne aggódj: ha nem tudsz támogatni bennünket, a podcast továbbra is ingyenes marad, mint egy baráti ölelés! 💚 Viszont ha támogatsz minket, exkluzív tartalmakkal háláljuk meg, mint például az élő podcast felvétel, ahol bepillantást nyerhetsz a furcsa podcast-készítői rituáléinkba, vagy adások után kötetlen beszélgetés keretében folytathatjuk egymás között! 🤫
Szóval, ha úgy érzed, hogy a világ boldogabb hely lenne egy kis extra podcast-tartalommal, akkor csatlakozz a Patreon-hoz és légy része a küldetésnek! 🌟
Köszönjük, hogy velünk vagy, még akkor is, ha csak a fülhallgatódon keresztül hallgatsz bennünket, és néha elmosolyodsz az adást hallgatva!

Subscribe NOW and get our interactive tutorial!

Sed ut perspiciatis unde omnis iste atus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem

Thank you for sending!

We already sent you
link
to interactive tutorial

Please check your email!