A podcast mindenki számára elérhető, de ehhez szükség van minél több olvasónk támogatására. Legyél te is rendszeres támogatónk ide kattintva!


“Dohányozz” Fókuszpont véleményének cáfolata – 5. rész

Tisztelt Olvasó! Cikksorozatunk mai részében azt a pontot szeretnénk közelebbről megvizsgálni, ami a legfontosabb azok egészsége szempontjából, akik a párafogyasztók környezetében élnek és talán pont emiatt támadható igen erősen az elektromos cigaretta. Azt nem mondom, hogy joggal, de nagyon ügyesen meg lehet lovagolni jelen esetben a “nem tudunk róla eleget” frázist, ami a Dohányzás Fókuszpont és az ÁNTSZ anyagában is szerepel, igaz, más szavakkal.

Az e-cigaretták használata közben, a folyadékban lévő különböző vegyületek nem csak a fogyasztó tüdejébe kerülnek be, hanem kijutnak a környező levegőbe is. Tekintettel arra, hogy egyelőre nincs hiánytalanul feltárva, hogy a pára milyen hatással van az expozíciót passzívan elszenvedőre, a WHO az e-cigaretta használatát a hagyományos cigarettához hasonlóan korlátozni javasolja nyilvános helyeken. (22)

A WHO-ról megvan a magam véleménye, főleg 2013. nyara óta, amikor is az a kijelentés hangzott el a szájukból, hogy “a cigaretta kevésbé káros, mint az e-cigaretta, hiszen előbbin van füstszűrő”. Nem is beszélve arról a Twitter-en elkövetett mocskolódásról, ahol minden tudományos háttér nélkül az alábbiakat olvashattuk a WHO tollából.

twitter_who
Mondanom sem kell, hogy ez és az ehhez hasonló megnyilvánulásaik elég sok helyen kiverték azt a bizonyos biztosítékot. Egyesek azóta sem szállnak le a témáról, legyen mögötte bármilyen kicsi valóságtartalom – a veszélyek felnagyítása ugyanis a legegyszerűbb módja a fontoskodásnak.

A DF / EMMI / ÁNTSZ dokumentuma szerint:

Összefoglaló elemzés jegyzi az e-cigaretta használat során emittálódó pára összetételét
vizsgáló tanulmányok eredményeit. A nikotin mellett számos, potenciálisan mérgező
vegyület (karbonilok – formaldehid, acetaldehid, akrolein, aceton -, fémek, illékony szerves vegyületek és szállópor) kerül a levegőbe e-cigaretta használat során, bár ennek mértéke elmarad a hagyományos cigaretta szívása során tapasztalthoz képest (23).

A 23. hivatkozási számú tanulmány lobogtatása azért is vicces, mert ez az ábra szerepel az eredeti anyagban.

PM25

A dohányzás és az e-cigaretta közötti különbség drámai. Mint látható, alig van eltérés az e-cigaretta gőzével “szennyezett” levegő és a nem dohányzó otthonokban mért értékek között. A 10 ug / köbmétert egyes esetekben ugyan meghaladta a PM 2.5 (a 2.5 um-nél kisebb részecskék) mérőszáma, de egy fontos dolgot elfelejtettünk: ez nem elég indok arra, hogy az e-cigaretta használókat ugyanoda száműzzük, ahol mások dohányoznak és 400-700 ug / köbméter a PM 2.5 szennyezés mediánja az e-cigaretta 9.88 ug-os adatával szemben (a referencia mérésekhez használt “tiszta” levegőjű helyiségek mediánja 9.36 ug és 9.53 ug volt)!

Azt már csak zárójelben jegyezném meg, hogy az e-cigaretta használat esetén az ábra tanulsága alapján a pára természete miatt a kondenzáció szerepe sem elhanyagolható. A kék vonal nagyon szépen tendál a nullához minden alkalommal, amikor a tesztalany a használatát befejezte, tehát tartósan nem szennyezi a levegőt.

Nem ez az egyetlen vizsgálat a témát illetően. Egy másik tanulmányban is visszaköszön a hatalmas különbség a cigaretta füstje és az e-cigaretta gőze között. Itt ugyan a PM 2.5 részecskéket nem vizsgálták, azonban a többi potenciálisan mérgező avagy káros anyagot igen.

amcsi_passziv_karosanyag

Az elektromos cigaretta által kibocsájtott, 2.5 um alatti átmérőjű részecskék, valamint a levegőbe kibocsátott káros anyagok mennyisége nem csak hogy elmarad a hagyományos cigarettákhoz képest, hanem hatalmas különbségek vannak! Passzív dohányzásról ezek alapján nem beszélhetünk.

Főleg annak fényében, hogy a cikk írásának időpontjában (2015.11.13. este 22:20 CET) London belvárosában  23 ug / köbméter  a kültéren mérhető PM 2.5 érték!

A policiklikus aromás szénhidrogéneket (PAH) említő passzusban egy érdekes német tanulmányra hivatkoznak. Ezen vizsgálati anyaggal kapcsolatban a legfőbb aggályait Dr. Farsalinos is megírta a szerzőnek.
A probléma a következő:

  • a helyiség, amiben a mérést végezték 20-500-szor magasabb PAH eredményeket produkált eleve, mint a kültéri levegő, tehát valószínű, hogy a helyiség volt szennyezett és nem kellően tiszta a vizsgálathoz
  • a kilélegzett nitrogénoxid normális értéken belül mozgott, kivéve egy alanyét
  • a kilélegzett nitrogénoxid vizsgálatánál nem volt placebo-s kontroll mérés
  • ugyanezen FeNO mérés ellentmond a korábbi kutatásoknak
  • egy kalap alá veszi a tanulmány a pára mikrorészecskéit a füsttel

A PAH adatokat alternatív forrásból is megvizsgálandó görgessünk vissza az előző táblázathoz, kiválóan látszik abból is, hogy a német vizsgálat esetén “valami sántít”.
Mellékesen megjegyezném, hogy a vizsgálatban mért és a DF / ÁNTSZ anyagában is említett 147 ng / köbméterhez képest egy vasárnapi rántotthús sütése közben (a család lélekszámának függvényében) 0.5-5 ug közötti érték (a németek által indikált szám minimum háromszorosa) mérhető bármelyikünk konyhájában légköbméterenként.

Egy szintén itt említett spanyol kutatás szerint a pára 26 százaléka kiülepedik a légutakban, majd ennek 14 százaléka a léghólyagocskákig jut el (hasonlóan a cigarettához), amivel nem is lehet vitába szállni, hiszen egyrészt számított adatról van szó, másrészt szinte minden mérés hasonló méretűnek hozza ki (10-600 nm) az e-liquid aeroszol mikrocseppjeit.
Azonban a propilén-glikol és a glycerol hosszú távú belélegzése, ezáltal a léghólyagokra gyakorolt hatása már részlegesen ismert, az eddigiek értelmében pedig nem mondható el róla, hogy biztosan egészségkárosító.

Egy dolog azonban bizonyos: a dohányfüstről pontosan  tudjuk, mit okoz, mert tudjuk, mit tartalmaz.  A propilén-glikolról már 1947-ben volt sejtés, hogy a krónikus belégzése csak irritál, de nem okoz elváltozást. Azóta cikksorozatunk 4. részében is említésre került, de természetesen sorolhatnánk még pár dokumentációt. Igen kevés jel utal arra, hogy indokolt a túlzott óvatoskodás.

A fémeket és a nikotint még egyszer előrántjuk a cilinderből a DF tanulmány 10. oldalán és ismételten arányhamisítással állunk szemben. Azt állítják, hogy a “cigarettával egyező mennyiségben van jelen” az ólom az elektromos cigarettában, sajnos azonban a cigarettában kimutatott mennyiség messze több, mint az e-cigarettáé (átlagot számítva 15-szörös különbségről beszélünk).

A nikotint is muszáj ugyanezen az oldalon újra előrántani – most azonban, talán a dokumentum teljes terjedelmére tekintettel másodszor – nincs ellenérv, csak mély egyetértés. Minden jel arra utal, hogy a nikotin a fejlődésben levő idegrendszerre komoly hatással van, hiába, az acetilkolin nem játék.

Az azonban teljességgel indokolatlan, hogy felnőtt dohányosok életminőségére ne legyünk tekintettel. Az elektromos cigarettát a nyugati példához hasonlatosan, a célszerűség elvét követve:

  • CSAK erre szakosodott szaküzletekben lehessen forgalmazni
  • CSAK 18 éven felüliek számára, a nikotinmentes IS (25 év alattiak személyazonosító okmány felmutatása nélkül nem vásárolhatnak)
  • Az internetes kereskedelem csak előzetes (az életkort okmányokkal bizonyítva) regisztrációval folytatható (U.K. tervezet)

Az e-cigaretta műszaki cikk, működtetéséhez elengedhetetlen szükség van megfelelő támogató háttérre. A jelenleg működő, 18 év alattiakat ki nem szolgáló, műszaki segítséget nyújtó rendszer szabályozásra szorul, nem pedig csírájában történő elfojtásra! Dohányboltokban történő értékesítésre maximum az egyszer használatos készülékek alkalmasak.

A felületekre kiülepedett részecskék passzusához inkább hozzá sem szólok, a szerző saját maga mondja ki helyettem, hogy a “veszélynek” rengeteg különböző forrása van, azt azonban elfelejti megemlíteni, hogy a nikotin nagy valószínűséggel sokkal előbb oxidálódik, minthogy bármi egyébbel reagálna. A kilélegzett gőz nikotintartalmáról pedig már tudjuk, hogy passzívan igen kevéssé “hatásos”.

 

A műszaki biztonsággal folytatjuk…

patreon_below_ad

Ez is érdekelhet

Jó hírek a brit rákkutatóktól

A Cancer Research UK által finanszírozott hosszú távú kutatások egyike került 2017. február 6-án reggel …

Egy megjegyzés

  1. Ha ettől sem szólal meg a lelkiismeretük a hazudozóknak, rémhírterjesztőknek, akkor ott már baj van.

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Nem találtál választ? Tedd fel a kérdésed!

You will receive an email when your question will be answered.

+ = Verify Human or Spambot ?

Hűséges Hallgatók Figyelem!

Ha a kedvenc podcastunkat hallgatod, márpedig igen (hisz itt vagy), és úgy érzed, hogy “Végre egy podcast, ahol azzal foglalkoznak a srácok, ami engem érdekel!”, akkor itt az idő, hogy csatlakozz a Patreon különítményünkhöz! Segíts nekünk fedezni az előfizetésekre és a mikrofonokra költött pénzt, hogy életben tartsuk a show-t! 🎙️☕

Ne aggódj: ha nem tudsz támogatni bennünket, a podcast továbbra is ingyenes marad, mint egy baráti ölelés! 💚 Viszont ha támogatsz minket, exkluzív tartalmakkal háláljuk meg, mint például az élő podcast felvétel, ahol bepillantást nyerhetsz a furcsa podcast-készítői rituáléinkba, vagy adások után kötetlen beszélgetés keretében folytathatjuk egymás között! 🤫
Szóval, ha úgy érzed, hogy a világ boldogabb hely lenne egy kis extra podcast-tartalommal, akkor csatlakozz a Patreon-hoz és légy része a küldetésnek! 🌟
Köszönjük, hogy velünk vagy, még akkor is, ha csak a fülhallgatódon keresztül hallgatsz bennünket, és néha elmosolyodsz az adást hallgatva!

Subscribe NOW and get our interactive tutorial!

Sed ut perspiciatis unde omnis iste atus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem

Thank you for sending!

We already sent you
link
to interactive tutorial

Please check your email!