A podcast mindenki számára elérhető, de ehhez szükség van minél több olvasónk támogatására. Legyél te is rendszeres támogatónk ide kattintva!


Nyílt levél az egészségügyért felelős államtitkárhoz

Tisztelt Államtitkár úr!

A mai parlamenti vitanapon a Jobbik és az MSZP képviselői nagyon hatásosan szembesítették azzal, hogy az ÁNTSZ közleménye és a mögötte lapuló T/7404 sz. törvénytervezet mennyire nem állja meg a helyét.
Érdekes volt azt hallani egy szakállamtitkár szájából, hogy nem hallott még olyan felmérésről, ami azt indikálná, hogy az e-cigaretta segít a leszokásban. Nos, annak ellenére, hogy Önök abszolút semmilyen párbeszédre nem hajlandóak velünk, azaz az érintettekkel, úgy gondolom, teszek egy úriemberhez méltó gesztust és szíves figyelmébe ajánlok 5 hirtelen kiválasztott kutatási anyagot, ami segíthet felismerni a tagadhatatlan tényt: az e-cigaretta igenis kiút a dohányzásból.

http://news.rutgers.edu/news/e-cigarettes-help-some-smokers-quit-cigarettes-rutgers-study-finds/20151115#.Vk4hjtKKGt9

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/add.12623/abstract

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD010216.pub2/abstract

http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0066317

http://www.vaper.hu/hirek/63-dr-zentai-istvan-az-elektromos-cigaretta-fogyasztas-hazai-jellemzirl-elektromos-cigaretta-forum-2012.html

Hatodiknak megemlíteném a Cochrane Review-t, amire Önök is előszeretettel hivatkoznak, igaz, ettől eltérő részeit emelték csak be a saját nyilatkozatukba: szigorúan azt, ami az Önök céljait igyekszik igazolni. Ám sajnos ettől még benne van az is, hogy az elektronikus inhalátorok hatékonyabbak, mint a gyógyszeripar által kínált lehetőségek.

A másik dolog, amit roppant álságosnak érzek, a 6 mg-os példa, amit a nikotin veszélyességének hangsúlyozására hozott fel. A 6 mg-os nikotintartalmú folyadék ugyanis az Önök jelen álláspontja szerint sokkal kevésbé lesz veszélyes és mérgező, ha Nemzeti Dohányboltok polcain lesz. Egy olyan kereskedelmi egység polcain, ahol sem a nikotinnal kapcsolatos alapvető ismeretek, sem a készülékek és tartályok biztonságos, cseppmentes utántöltésének a technikájával kapcsolatos tudás nincs meg!

Ha eltekintünk attól a ténytől, hogy a 6 mg-os folyadékból minimum egy egész 10 ml-es üvegnyit magára kellene kennie a gyermeknek, hogy az ön által vizionált mérgezést elszenvedje (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3880486/), vajon mi óvja meg attól, hogy a környezetében található egyéb vegyi anyagok és/vagy veszélyes tárgyak ne tegyenek benne kárt? Az e-cigaretta utántöltő folyadékát emiatt démonizálni teljesen alaptalan.

Ami a gyógyszeripari termékek kontrollált nikotinadagolását illeti, felhívnám szíves figyelmét a nikotint tartalmazó transzdermális tapaszok fő hibájára, a kontroll nélküli nikotinbevitelre. Magam is tettem vele kísérletet, erős dohányosként is megviselt a 25 mg-os tapasz, amit nem mellesleg egészségügyi dolgozó javasolt. A nikotin túladagolás első tüneteit tapasztalva (fejfájás, szívdobogás) hiába távolítja el az ember a tapaszt a bőréről, hiszen a nikotin már felszívódott a bőr felsőbb rétegeibe és onnan még óráig jut kontrollálatlanul a használó szervezetébe.
Egy elektromos cigarettánál – akár a hagyományos cigaretta esetén – az első tünetek megjelenésekor az ember undorral leteszi a készüléket és 20 percen belül el is múlik a szédülés, fejfájás, vagy a hányinger. Tisztelettel feltenném a kérdést: melyik a kontrolláltabb megoldás?

Ami a patronok és utántöltő folyadékok termékbiztonságát illeti, a piacnak szüksége van szabályozásra. Olyan feltételekhez kell kötni a folyadékok forgalmazását, ami a felhasználók egészségét óvja, ugyanakkor megtartja a szaküzleti hálózatot és a hazai/EU-s gyártmányú e-liquideket. Arra ugyanis a világon semmilyen garancia nincs, hogy a Nemzeti Dohányboltokban forgalmazandó termékek nem Kínából, mindenféle ellenőrzés nélkül kerülnek a trafikok polcára egy elegáns átcímkézést követően: szeretném hangsúlyozni, hogy az ÁNTSZ/DF dokumentumaiban pontosan ilyen folyadékokkal van a baj, a “helyi” gyártmányú utántöltők esetén a nikotin mennyisége maximum -5-10%-os eltérést mutat a névleges értékhez képest, ami a nikotin oxidációjának egyenes következménye.

Egy dologban érthetek csupán egyet Önnel: valóban kijelenthetjük, hogy a nikotin nem gyógyszer.

Kérem a fentiek szíves mérlegelését!

Tisztelettel,

B. David

patreon_below_ad

Ez is érdekelhet

Jó hírek a brit rákkutatóktól

A Cancer Research UK által finanszírozott hosszú távú kutatások egyike került 2017. február 6-án reggel …

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Nem találtál választ? Tedd fel a kérdésed!

You will receive an email when your question will be answered.

+ = Verify Human or Spambot ?

Hűséges Hallgatók Figyelem!

Ha a kedvenc podcastunkat hallgatod, márpedig igen (hisz itt vagy), és úgy érzed, hogy “Végre egy podcast, ahol azzal foglalkoznak a srácok, ami engem érdekel!”, akkor itt az idő, hogy csatlakozz a Patreon különítményünkhöz! Segíts nekünk fedezni az előfizetésekre és a mikrofonokra költött pénzt, hogy életben tartsuk a show-t! 🎙️☕

Ne aggódj: ha nem tudsz támogatni bennünket, a podcast továbbra is ingyenes marad, mint egy baráti ölelés! 💚 Viszont ha támogatsz minket, exkluzív tartalmakkal háláljuk meg, mint például az élő podcast felvétel, ahol bepillantást nyerhetsz a furcsa podcast-készítői rituáléinkba, vagy adások után kötetlen beszélgetés keretében folytathatjuk egymás között! 🤫
Szóval, ha úgy érzed, hogy a világ boldogabb hely lenne egy kis extra podcast-tartalommal, akkor csatlakozz a Patreon-hoz és légy része a küldetésnek! 🌟
Köszönjük, hogy velünk vagy, még akkor is, ha csak a fülhallgatódon keresztül hallgatsz bennünket, és néha elmosolyodsz az adást hallgatva!

Subscribe NOW and get our interactive tutorial!

Sed ut perspiciatis unde omnis iste atus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem

Thank you for sending!

We already sent you
link
to interactive tutorial

Please check your email!