A diacetil nevű diketonról tudjuk, hogy összefügg olyan súlyos tüdőproblémákkal, mint a “popcorn tüdő”, azaz a bronchiolitis obliterans. A “popcorn tüdő” elnevezés onnan ered, hogy anno a pattogatott kukoricát gyártó üzemek vajas ízesítéshez használt anyagának a fő összetevőjeként ismert anyag több gyári dolgozónál okozott ilyen betegséget.
December 8-án a Harvard T.H. Chan School of Public Health kutatói publikálták egy kísérletük eredményét: 51 liquidet vizsgáltak meg, ebből 39 esetben a diacetil jelenlétét mutatták ki. Az alábbi következtetést sikerült levonniuk:
Mivel a diacetil olyan kóros állapotokkal hozható összefüggésbe, mint a bronchiolitis obliterans és hasonló légúti megbetegedések, amiket először a gyárakban dolgozókon figyelhettünk meg, sürgető feladatunk lenne az ízesített e-cigaretta folyadékok, mint széles körben terjedő, új veszélyforrások okán tovább vizsgálni a kérdést.
Ez a kijelentés természetesen vírushoz hasonlóan terjedt el a médiában és minden attól hangos, hogy milyen veszélyes az e-cigaretta a diacetil tartalma miatt. Otthon ennek különösen örült a sajtó, hiszen most nagy divat az e-cigaretta boszorkányüldözése, mert a szaktárca is támogatja!
A sajtó természetesen túlegyszerűsítve közli a tényeket: az e-cigaretta használata halálos tüdőbetegséget okoz. Ennek az eredménye nyilvánvalóan az, hogy a “popcorn tüdőtől” való félelmükben többen fogják pánikszerűen letenni az e-cigarettát és újra hagyományos dohánytermékekhez nyúlnak.
Amit ez a kutatási anyag sajnálatosan elfelejt megemlíteni, az a hagyományos cigarettában található diacetil mennyisége, ami nem meglepő módon sokkal magasabb, mint az e-liquidekben.
A tanulmányban Joseph G. Allen és társai leírták, hogy átlagosan 9 ug diacetilt találtak utántötő patrononként. Ha azt feltételezzük, hogy egy felhasználó egy patront fogyaszt el naponta, akkor 9 ug diacetilt vesz magához. A legszélsőségesebb érték 239 ug / patron volt.
A diacetillel kapcsolatban végzett korábbi kutatások szerint nem ennyire egyszerű a dolog. Fujioka és Shibamoto szerint átlagosan 335.9 ug diacetil van egy szál cigaretta füstjében. Jennifer S. Pierce kutatási anyaga alapján 250-361 ppm ugyanez az érték, tehát durván a két kutatási anyag ugyanazt állítja, majdnem azonos eredményeket is mértek. Ha hozzávesszük, hogy az erős dohányosok napi 20-30 szál cigarettát elszívnak, a napi szinten belélegzett diacetil mennyisége (300 ug-mal számolva) cirka 6000-9000 ug.
A foglalkozás-egészségügyi határérték 0.2 ppm (8 órás műszakra vonatkoztatva), tehát 259 ug/köbméter lehet a levegőben. Ergo aki másfél köbméter, határértékig szennyezett pattogatott kukorica-gyári levegőt belélegez, az egy cigarettányi diacetilt juttat a tüdejébe.
Percenként 5-7 liter levegő járja át a tüdőnket nyugalmi állapotban. Aki tehát 8 órát eltölt egy olyan helyen, ahol a megengedett érték felével szennyezett a levegő, minimum 870 ug diacetilt lélegezhet be egy 8 órás műszak alatt. Nyilván, aki dolgozik, ennél többet “zihál”, így grafikusan ábrázolva az alábbi képen látható, mi mennyi.
Amit nem szabad elfelejteni, és Dr. Konstantinos Farsalinos is mindig, mindenhol elmondja: ha lehet, a diacetil és az acetil-propionil használatát mellőzni kell. Mindkét anyag hasonló egészségügyi problémákat okoz, roncsolják a tüdőszövetet, nagy mennyiségben pedig a fent említett betegség kialakulását okozhatják. A kutatások azonban sosem mutattak rá a bronchiolitis obliterans és a dohányzás közötti összefüggésre, holott a cigarettafüstben messze több diacetil van, mint egy pattogatott kukorica gyártó üzemek levegőjében.
Az e-liquidekből kihagyható komponens mindkettő, hiszen a diacetil csak egy ízesítő adalék. Egyre inkább fontos biztosítani a liquidek diacetil és acetil-propionil mentességét, hiszen egyre több a rendszeres felhasználó, akik nem napi 1 patront fogyasztanak, hanem 3-5 ml, de akár 10-20 ml folyadékot is elpárologtatnak napi szinten. Emellett egyre mépszerűbbek az Egyesült Államokban készült folyadékok, ahol még nem fektetnek kellő hangsúlyt a biztonságra!
Durva példával élve a Five Pawns Absolute Pin liquidje 40 ug/ml diacetilt, emellett 2500 ug/ml acetil-propionilt tartalmaz. Aki ebből napi 5 ml-t elgőzöl, 200 ug diacetilt és 12 500 ug acetil-propionilt juttat a tüdejébe. Lássuk be, ez azért már ha diacetil tekintetében nem is, de acetil-propionil bevitel szempontjából a dohányzáshoz képest (~30-50 ug /cigaretta!) sokkal problémásabb!
Egy dolog azonban biztos: a nemzetközi szenzációhajhász sajtó által felkapott kutatás adatai ismét nem azt támasztják alá, amit a cikkek kihangsúlyoznak. Sőt, egyes hazai “újságírók” a fentebb kitárgyalt tanulmányt olyan címmel tálalták, hogy ‘az e-cigaretta rákot okoz’. Természetesen a tanulmány szövegében a rákról szó sincs, a bronchiolitis obliterans pedig nem rákos megbetegedés.
Forrás:
http://tobaccoanalysis.blogspot.co.uk/2015/12/new-study-finds-that-average-diacetyl.html
http://ejuiceandvape.com/2015/12/study-finds-diacetyl-750-times-lower-from-vaping/