Az elektromos cigaretta segít a londoni dohányosoknak megszabadulni a dohányzás rabságából – állítja egy új felmérés, melyet a British Thoracic Society (brit Szív és Tüdőgyógyászati Társaság) téli találkozóján prezentáltak december 3-án.
A Croydon Respiratory Team (CRT) egy felméréssel kívánta elemezni a használati szokásokat és a hatásmechanizmust azon emberek körében, akik a croydoni központ leszoktató és tüdőgyógyászati részlegének segítségét vették igénybe a leszokáshoz. A felmérésben 50 dohányos és ex-dohányos vett részt. Ráadásul 35%-uk COPD-ben szenved (krónikus obstruktív tüdőbetegség) .
– A résztvevők 80 százaléka használt e-cigarettát (önmagában vagy egyéb NRT eszközökkel együtt)
– 42% csökkentette a dohányfogyasztását
– 38% teljesen abba is hagyta a dohányzást
– 52% számolt be javuló légzésfunkciókról
– 18% jelezte a légúti váladékképződés csökkenését
Érdekes, hogy kutatásban résztvevők mindegyike le akart szokni a dohányzásról, az e-cigaretta használat befejezésével kapcsolatosan azonban nem számoltak be konkrét határidőről.
A kutatók úgy gondolják, hogy annak ellenére, hogy ez egy helyi vizsgálat – ahol egy croydon-i kórház segítő hátterével kívánnak leszokni a dohányosok – jól megmutatkozik, miért népszerű az e-cigaretta azok körében, akik leszokni szeretnének, avagy csökkenteni a dohányfogyasztásukat.
Dr Roshan Siva, pulmonológus konzulens, a Croydon Health Services munkatársa szerint:
Ahogy az e-cigaretta teret hódít és egyre elfogadottabb támogatója lesz a leszokásnak, úgy egyre inkább szükség van ilyen kutatásokra, hogy az NHS leszoktató szolgálatainak a jövőbeli munkáját alakítsa és könnyítse. Ha az e-cigarettát hivatalosan is beemeljük az NHS leszokást segítő eszköztárába, hangsúlyoznunk kell azt is, hogy az így leszokó emberek előbb-utóbb ezt is jó lenne, ha abbahagynák és nem használnák a végtelenségig.
Dr Sanjay Agrawal, pulmonológus konzulens, a British Thoracic Society tagja, a dohányzással kapcsolatos részleg vezetője elmondta, hogy:
Az e-cigaretta jelenségére adott válaszunkat a tudományos bizonyítékok mentén kell kialakítani. A probléma adott: 10 millió brit polgár dohányzik, minden második idült dohányos halálát a dohányfüst okozza.
Ezért kritikus fontosságú, hogy minden olyan eszközt és lehetőséget tanulmányozzunk, ami az emberek leszokási kísérleteit segítheti. Ezért hát kutatnunk kell, hogy aknázható ki a legjobban az e-cigarettában rejlő potenciál, s ezzel párhuzamosan minden hasonló eszközt és módot is vizsgálni kell.
Kétség sem férhet hozzá, hogy az e-cigaretta kevésbé ártalmas, mint a dohányzás, de a hosszú távú hatásait is vizsgálni kell.
Az eddigi brit kutatások és vizsgálatok alapján:
- 2.6 millió felnőtt használ e-cigarettát, ezek 40%-a ex-dohányos, 60%-uk kettős felhasználó
- Az ex-dohányosok azért használják, hogy ne gyújtsanak rá többé, a dohányosok pedig a dohányfogyasztásukat csökkentendő e-cigarettáznak
- 2010 és 2014 között a kettős felhasználók száma 2.7%-ról 17.6%-ra növekedett
- az e-cigarettázók számának 2014 és 2015 közötti növekedését (4.5%-ról 6-7%-ra) szinte kivétel nélkül ex-dohányosok “áttérése” okozta
- az Egyesült Királyságban 10 millióan dohányoznak és felmérések szerint a dohányosok kétharmadának szándékában áll leszokni, de csak 30-40% tesz rá kísérletet
Forrás: